Hausner: Podwyżka stóp NBP najprawdopodobniej w drugiej połowie 2014 r.

Podwyżka stóp procentowych NBP jest na horyzoncie, najprawdopodobniej w drugiej połowie 2014 roku, choć nie jest pewne, że do niej dojdzie - ocenia cytowany przez agencję Bloomberg Jerzy Hausner z Rady Polityki Pieniężnej. Jego zdaniem RPP może poczekać do maja z określeniem dalszych kroków odnośnie polityki pieniężnej.

- Jest wysoce prawdopodobne, że nasze komunikaty po posiedzeniach w marcu i kwietniu nie będą się różnić od tych z poprzednich miesięcy. Nie zdziwiłbym się, jeśli marcowa projekcja potwierdzi wcześniejsze prognozy i pokaże szybszy wzrost gospodarczy, bez zauważalnego przyspieszenia inflacji - powiedział Hausner.

Według Hausnera w związku z wygaśnięciem okresu "forward guidance" w czerwcu, RPP powinna rozważyć jego wydłużenie w maju - według niego logicznym posunięciem byłoby wydłużenie o kolejne pół roku - lub poinformować rynki, że istnieje ryzyko wzrostu stóp procentowych.

Reklama

- Zacieśnienie polityki pieniężnej jest gdzieś tam na horyzoncie, najprawdopodobniej w drugiej połowie roku, choć nie jestem wcale pewien, że to się wtedy stanie - powiedział Hausner.

- Im później podniesiemy stopy, tym lepiej, ponieważ to by pomogło utrzymać gospodarkę na stosunkowo silnej ścieżce wzrostowej - dodał.

Według członka RPP polska gospodarka przyspieszy do około 4 procent w ostatnich dwóch kwartałach 2014 roku i wzrośnie o 3,5 procent w całym roku. W jego opinii byłby to szybszy wzrost od potencjału, choć "nie w stopniu, który wywoływałby presję inflacyjną". Hausner prognozuje podobne tempo wzrostu w 2015 roku.

- To pozwala nam na spokojnie przygotowanie się do momentu, gdy luka popytowa się domknie, a my będziemy musieli dokonać wyprzedzającej korekty polityki pieniężnej - powiedział Hausner.

- Ponieważ gospodarka rośnie, zaostrzenie polityki pieniężnej jest nieuniknione. Kiedy to się stanie, tego nikt nie wie - dodał.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »