Jerzy Hausner

Czwartek, 7 listopada 2024 (12:50) Aktualizacja Czwartek, 7 listopada 2024 (12:59)
Jerzy Krzysztof Hausner to polski polityk, ekonomista oraz profesor nauk ekonomicznych. Pełnił ważne funkcje w rządach Leszka Millera i Marka Belki, a także był członkiem Rady Polityki Pieniężnej.
Jerzy Hausner - najważniejsze informacje
Profesor Jerzy Hausner, przewodniczący Rady Programowej OEES /Wojciech Stróżyk /Reporter

Jerzy Hausner - najważniejsze informacje

  • Kraj:

    Polska

Jego bogaty dorobek naukowy i polityczny uczynił go jednym z czołowych przedstawicieli polskiej myśli ekonomicznej. 

Wczesne życie i wykształcenie

Jerzy Hausner pochodzi z rodziny inteligenckiej. Urodził się 6 października 1949 roku w Świnoujściu. 

Ukończył I Publiczne Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Opolu. Następnie podjął studia na Akademii Ekonomicznej w Krakowie, gdzie związał się na stałe ze środowiskiem akademickim. 

Jego kariera naukowa rozpoczęła się w latach 70., a w 1980 r. uzyskał stopień doktora, a osiem lat później habilitował się, broniąc pracę pt. "Branżowe grupy nacisku w gospodarce socjalistycznej". 

Jego zainteresowania naukowe koncentrowały się na ekonomii politycznej oraz gospodarce i administracji publicznej. W 1994 roku uzyskał tytuł profesora nauk ekonomicznych. 

Hausner był aktywny nie tylko jako wykładowca, ale również jako autor licznych publikacji. Opublikował ponad 600 prac naukowych, które miały duży wpływ na rozwój myśli ekonomicznej w Polsce. 

Jest założycielem Katedry Gospodarki i Administracji Publicznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, obecnie znanej jako Kolegium Gospodarki i Administracji Publicznej. 

Działalność polityczna 

Jerzy Hausner od młodości był związany z różnymi organizacjami młodzieżowymi. W latach 1965-1979 należał do Związku Młodzieży Socjalistycznej i Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej. 

W 1970 roku wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR), gdzie działał do momentu jej rozwiązania w 1990 roku. W PZPR pełnił m.in. funkcję I sekretarza komitetu uczelnianego na Akademii Ekonomicznej w Krakowie oraz sekretarza ds. nauki komitetu krakowskiego. 

W latach 90. Hausner związał się z polityką na szczeblu krajowym. Był doradcą ekonomicznym w rządzie Włodzimierza Cimoszewicza, a także pełnomocnikiem rządu ds. reformy zabezpieczenia społecznego i podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W ramach tych funkcji brał aktywny udział w reformach społecznych i gospodarczych. 

W 2001 roku, będąc kandydatem z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD), uzyskał mandat posła na Sejm IV kadencji. W tym samym roku wszedł w skład rządu Leszka Millera jako minister pracy i polityki społecznej. 

Jego pozycja w rządzie wzmocniła się, gdy w 2003 roku został ministrem gospodarki, pracy i polityki społecznej oraz wicepremierem. W tym czasie zaproponował tzw. „plan Hausnera”, który miał na celu naprawę finansów publicznych. Chociaż plan ten nie został w pełni zrealizowany, stał się istotnym elementem debaty nad reformą finansów publicznych w Polsce. 

Podczas rządów Marka Belki (2004-2005), Hausner zachował stanowisko wicepremiera i ministra gospodarki. Przez krótki okres pełnił również obowiązki ministra zdrowia. W 2005 roku opuścił SLD i związał się z Partią Demokratyczną, którą współtworzył z Władysławem Frasyniukiem i Tadeuszem Mazowieckim. 

Po odejściu z rządu Hausner nie ubiegał się o ponowny mandat poselski, ale pozostał aktywny na scenie politycznej i ekonomicznej. 

Członkostwo w Radzie Polityki Pieniężnej

W 2010 roku Jerzy Hausner został powołany do Rady Polityki Pieniężnej (RPP) z rekomendacji senatorów Platformy Obywatelskiej. W RPP pełnił funkcję członka przez jedną kadencję do 2016 roku, aktywnie uczestnicząc w podejmowaniu decyzji dotyczących polityki pieniężnej Polski. 

Jego doświadczenie w dziedzinie ekonomii i polityki gospodarczej miało duże znaczenie w kształtowaniu działań RPP w trudnym okresie po globalnym kryzysie finansowym. 

Działalność akademicka i pozarządowa 

Po zakończeniu działalności politycznej Jerzy Hausner skupił się na pracy naukowej i działalności w różnych instytucjach akademickich i pozarządowych. Został członkiem Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Polskiego Komitetu ds. UNESCO oraz Komitetu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. 

Był również aktywny w Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej, gdzie pełnił funkcję przewodniczącego rady. 

Jednym z jego najważniejszych projektów w ostatnich latach jest międzynarodowy kongres ekonomiczny Open Eyes Economy Summit, którego jest współtwórcą i przewodniczącym rady programowej. Kongres ten promuje zrównoważony rozwój gospodarczy i nowe podejście do ekonomii, oparte na odpowiedzialności społecznej i ekologicznej. 

Hausner angażował się również w działalność międzynarodową, będąc członkiem zespołu eksperckiego Komisji Europejskiej "Industry 2030", który analizuje przyszłość przemysłu europejskiego. 

Odznaczenia i wyróżnienia

Jerzy Hausner został uhonorowany licznymi nagrodami i odznaczeniami za swoją działalność publiczną i naukową. 

W 1996 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a w 2015 r. Odznakę Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego. W 2022 roku został wyróżniony Nagrodą im. prof. Aleksandra Gieysztora za zasługi dla rozwoju kultury. 

Hausner jest także laureatem prestiżowej Nagrody Kisiela (2004 r.), Nagrody im. Władysława Grabskiego oraz Nagrody Naukowej im. Mikołaja Kopernika (2020 r.). Otrzymał tytuły doktora honoris causa Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (2019 r.) oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (2021 r.). 

Życie prywatne

Jerzy Hausner jest żonaty z Marią i ma dwie córki - Katarzynę i Martę. Jest bratankiem Krzysztofa Hausnera, znanego piłkarza Cracovii i reprezentanta Polski. 

Pochodzi z rodziny o niemieckich korzeniach, której przodkowie przybyli do Polski w XVIII wieku. 

Temat Jerzy Hausner znajdziesz również w serwisie:

Jerzy Hausner - Wiadomości

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »