Reklama

Kantory internetowe czekają wielkie zmiany

Zainteresowanie kantorami internetowymi w Polsce w ostatnich latach nieprzerwanie rośnie, ale warto zaznaczyć, że w praktyce początki tego sektora były trudne. Rynek walutowy systematycznie zwiększał się od chwili wejścia Polski do UE, a od ostatnich 4 lat tempo wzrostu jest wyjątkowo przyśpieszone. Efektem tego jest wzrost liczby kantorów internetowych.

Przyśpieszone tempo wzrostu rynku walutowego w Polsce, a co za tym idzie także kantorów internetowych, spowodowane jest głównie wejściem Polski do UE. Mimo iż miało to już miejsce jakiś czas temu, polscy przedsiębiorcy przez ostatnią dekadę dopiero budzili się do życia, uczyli się nowych reguł gospodarczych oraz oswajali się ze świadomością, że biznes jaki do tej pory znali już się skończył.

Oczywiście istnieją firmy, które były odważne od zawsze i korzystały z dobrodziejstw unijnych od samego początku, niemniej jednak na skale krajową była to znakomita mniejszość. Aktualnie znajdujemy się niedaleko od szczytu hossy polskiej gospodarki eksportowo-importowej, a łączy się z tym fakt, że pełna hossa kantorów internetowych również zbliża się wielkimi krokami. Skutkuje to oczywiście wzmożoną wymianą walut. Obrót spekulacyjny nadal góruje nad każdym innym, a udostępnienie klientom detalicznym platform spekulacyjnych jeszcze ten efekt potęguje. Niemniej jednak nie ujmuje to szybkiemu wzrostowi obrotów walutowych sektora importowo-eksportowego, co jest zasługą szczególnie przedsiębiorców.

Reklama

Średnia wymiana walut w Polsce rozkłada się następująco: klienci biznesowi wymieniają jednorazowo ok. 100 -150 tys. EUR lub równowartość w innej walucie, indywidualni zaś około 10 tys. EUR. Na crossach złotówkowych, wyłączając rynek spekulacyjny i hedgingowy, najpopularniejsze waluty to EUR (68%), USD (17%) oraz CHF ok. (5%).

Rynek walutowy stale się rozwija, a podmiotów na rynku przybywa. Pomimo wciąż zwiększającego się zainteresowania usługami kantorów stacjonarnych, Polacy coraz częściej zwracają uwagę na kantory internetowe, które często przynoszą im nadspodziewanie wysokie oszczędności.

Dla przedsiębiorstw z sektora MSP o obrotach około 1 mln euro miesięcznie, wynoszą one nawet do 120 tys. złotych rocznie, i to o ile marża banku była w miarę uczciwa. Jeżeli bankier zdecyduje się zarabiać ponad ujęte w rynku normy, owa oszczędność może być spotęgowana nawet dziesięciokrotnie.

Opinie

Zdaniem Marcina Lewickiego Prezesa z Kantor77.pl rynek obecnie oczekuje od KNF i NBP objęcia kantorów internetowych ścisłym nadzorem. Dodatkowo, funkcjonalności tego typu platform powinny iść w stronę przejrzystych stron internetowych, a także zapewnienia możliwości proaktywnego kontaktu z klientem. Dla przykładu, numer telefonu do konsultanta, który pomoże wymienić walutę i odpowie na wszystkie pytania w sposób zrozumiały i profesjonalny to wciąż rzadka praktyka

Zdaniem Kamil Sahaja - Managera z Cinkciarz.pl rynek e-kantorów w Polsce jest obecnie mocno zróżnicowany. Z jednej strony działają na nim niewielkie podmioty, z drugiej zaś - wielcy gracze koncentrujący wokół siebie niemal cały potencjał obecnego rynku. Wyraźnym trendem jest dążenie liderów rynku do umacniania swojej pozycji. Jednocześnie widoczne są dążenia do konsolidacji mniejszych podmiotów, którym w perspektywie długoterminowej trudno zachować konkurencyjność cen i jednoczesną rentowność przy względnie niewielkiej liczbie klientów.

opr MZB

Dowiedz się więcej na temat: w polsce | e-kantor | rynek walutowy | wielka | waluty | KNF | kantory

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »