Kursy walut: Ile będzie kosztować euro? Ważny poziom 4,70

Piątek 09.09.2022 nie powinien przynieść istotnych zmian w wycenie złotego, chyba że kurs EUR/PLN przełamałby poziom 4,70, co mogłoby otworzyć drogę do dalszego umacniania polskiej waluty - uważają ekonomiści. Ok. godz. 9.27 kurs EUR/PLN notowany jest w okolicach czwartkowego zamknięcia na 4,7066.

"Konferencja prezesa NBP nie wpłynęła istotnie na kurs złotego gdyż zapowiedź braku zmian stóp lub skromnej podwyżki o 25 bp. na październikowym posiedzeniu RPP wpisuje się w sygnalizowaną już wcześniej narrację zbliżającego się końca cyklu zacieśniania pieniężnego. Notowania złotego pozostaną więc w najbliższych dniach pod wpływem czynników  zewnętrznych, w tym pod presją pozostającego blisko wieloletnich szczytów dolara. Jednak z drugiej strony wyraźny spadek cen energii i gazu sprzyja ostatnio wycenie walut naszego regionu, stąd oczekujemy utrzymania się kursu EUR/PLN w pobliżu poziomu 4,70" - napisali w Dzienniku rynkowym ekonomiści PKO BP.

Reklama

Kursy walut 09.09.2022: Ile kosztuje euro i dolar?

Na istotność poziomu 4,70 dla EUR/PLN wskazują również ekonomiści Banku Millennium.

"Koniec tygodnia w naszej ocenie nie powinien przynieść istotnych zmian w wycenie złotego, choć możliwość złamania poziomu 4,70 z pewnością wspierałaby - na gruncie analizy technicznej - scenariusz dalszego spokojnego umacniania polskiej waluty w przyszłym tygodniu" - napisał w komentarzu dziennym ekonomista Banku Millennium, Mateusz Sutowicz.

Ekonomista zwraca również uwagę na piątkowy szczyt UE w sprawie kryzysu energetycznego, którego uzgodnienia mogą mieć pozytywny wpływ na euro.

"Za wydarzenie dnia należy uznać szczyt Unii Europejskiej, który poświęcony będzie kryzysowi energetycznemu na Starym Kontynencie. Wśród możliwych uzgodnień pojawiają się kwestie limitu cenowego na rosyjski gaz, ograniczenia w zużyciu energii elektrycznej, a być może także i zmian w handlu uprawnieniami do emisji CO2. Potencjalne - choć prawdopodobnie jest to przedwczesne - zmniejszenie napięć wynikających z wysokich cen energii w Europie byłoby pozytywnym sygnałem dla euro " - napisał Mateusz Sutowicz.

Ok. godz. 9.27 kurs EUR/PLN notowany jest w okolicach czwartkowego zamknięcia na 4,7066, a USD/PLN zniżkuje o 1 proc. do 4,6594.

W tym czasie na rynkach globalnych kurs EUR/USD rośnie o 1 proc. do 1,010.

EUR/PLN

4,3267 -0,0064 -0,15% akt.: 03.05.2024, 22:56
  • Kurs kupna 4,3249
  • Kurs sprzedaży 4,3284
  • Max 4,3327
  • Min 4,3166
  • Kurs średni 4,3267
  • Kurs odniesienia 4,3331
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

USD/PLN

4,0192 -0,0209 -0,52% akt.: 03.05.2024, 22:57
  • Kurs kupna 4,0174
  • Kurs sprzedaży 4,0209
  • Max 4,0391
  • Min 3,9953
  • Kurs średni 4,0192
  • Kurs odniesienia 4,0401
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

Rynek długu: Spadek krzywych dochodowości

"Na krajowym rynku stopy procentowej czwartek przyniósł spadek krzywych dochodowości. Kolejny raz wsparciem okazała się łagodna retoryka NBP. Prezes banku centralnego Adam Glapiński zasygnalizował, że w październiku RPP najprawdopodobniej pozostawi stopy bez zmian lub podniesie je o kolejne 25 pb. Dla porównania rynek wycenia wciąż szczyt w przypadku stopy referencyjnej na poziomie 7 proc., który mógłby zostać osiągnięty już w październiku. Patrząc zatem na wyceny rynkowe nie widać przestrzeni dla dalszych spadków krzywych dochodowości " - napisali w Dzienniku rynkowym ekonomiści PKO BP.

"Pamiętać jednocześnie trzeba, że scenariusz sygnalizowany przez NBP obarczony jest istotnymi czynnikami ryzyka tj. kształtowanie się kursu walutowego, ścieżki inflacji, czy cen surowców (szczególnie rolnych i energetycznych). Uwzględniając wysoką niepewność wycena dalszego dostosowania w polityce pieniężnej w kolejnych miesiącach wydaje się zasadna" - dodali.

Ich zdaniem presję na wzrost rentowności krajowego długu może wspierać zachowanie rynków bazowych.

"Dodatkowo w kierunku wzrostu krzywych dochodowości (szczególnie na środku i dłuższym końcu) będzie oddziaływać zmiana polityki pieniężnej przez EBC. Bank centralny bardziej zdecydowanie od oczekiwań zapowiedział podwyżki stóp procentowych w kolejnych miesiącach. W efekcie wzrosły też oczekiwania rynkowe odnośnie skali przyszłych ruchów, co w konsekwencji pchnęło rentowności obligacji w Europie w górę. W najbliższych miesiącach działania EBC będą ciążyć europejskiemu rynkowi długu, który dodatkowo pośrednio pozostaje pod presją podwyżek stóp w USA" - wskazali.

"Negatywny wpływ rynków bazowych będzie w przypadku polskich instrumentów niwelować pozytywny efekt łagodnej retoryki NBP. Dlatego rentowności obligacji powinny pozostawać powyżej 6 proc., a w sektorze 10-letnim notowania mogą przesunąć się w kierunku 6,30 proc." - podsumowali eksperci PKO BP.

Na rynkach bazowych rentowności amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych rosną o 0,6 pb. do 3,298 proc., a niemieckich idą w górę o 5,7 pb. do 1,769 proc.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: EUR/PLN | kursy walut | USD/PLN
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »