Kursy walut. Koniec tygodnia pod znakiem umocnienia złotego
Złoty w piątek (19 stycznia) umacniał się wobec głównych walut. Ok. godz. 19.00 za euro na rynku walutowym płacono 4,35 zł; dolar kosztował 3,99 zł, a frank szwajcarski 4,60 zł.
"Dzisiaj złoty cieszył się większym zainteresowaniem" - komentował piątkowe notowania naszej waluty (porównując je do słabych notowań węgierskiego forinta) Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ.
"W efekcie od wczoraj notowania euro i dolara spadły o blisko 4 grosze. Wsparciem są głosy płynące z RPP podbijające scenariusz, w którym w tym roku decydenci mogą wstrzymać się z obniżkami stóp procentowych. W sytuacji, kiedy ECB i FED mogłyby je obniżyć, to złoty może szybko stać się ulubieńcem spekulantów" - dodał Marek Rogalski.
Co zrozumiałe, na wycenę złotego wpływa realizujący się pozytywny scenariusz przekazywania Polsce pieniędzy europejskich (nawiasem mówiąc, analogicznie konflikt Węgier z UE osłabia forinta).
"Mamy potwierdzenie z Komisji Europejskiej - Polska spełnia trzy ostatnie warunki niezbędne do pełnego uruchomienia funduszy strukturalnych - 76 mld euro na realizację programów do 2027 r." - napisała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz w mediach społecznościowych.
Fundusze strukturalne to fundusze na realizację unijnej polityki spójności. W perspektywie finansowej 2021-2027 są to: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Europejski Fundusz Społeczny+, Fundusz Spójności, Europejski Fundusz Morski, Rybacki i Akwakultury, Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Polska ma do dyspozycji ponad 76 mld euro.
***