Kursy walut we wtorek 9 kwietnia - złoty pozostaje mocny
Złoty pozostaje mocny we wtorek rano. Euro kosztuje 4,26 zł, dolar 3,92 zl, a frank szwajcarski 4,34 zł.
- Złoty pozostaje silny - to zasługa "jastrzębiej" RPP - komentował Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ. Zdaniem Rogalskiego, to środa może okazać się kluczowa dla rynków - właśnie w środę poznamy dane o inflacji CPI w USA. Uwagę przykuje też czwartkowa decyzja EBC.
Ubiegłotygodniowa decyzja RPP (pozostawienie stóp bez zmian) i późniejsza konferencja prezesa Adama Glapińskiego "ustawiły" notowania złotego. Przekaz był otwarcie "jastrzębi" i - bezpośrednio po konferencji A.Glapińskiego pojawiły się komentarze sugerujące, iż o ewentualnych obniżkach stóp procentowych będziemy mogli rozmawiać dopiero w połowie przyszłego roku. To musiało zaowocować umocnieniem złotego i tak się stało.
W tym tygodniu uwaga na światowych rynkach skoncentrowana będzie na danych o inflacji z USA (śr.), minutes Fed (śr.) oraz decyzji EBC (czw.) - zwrócili uwagę analitycy PKO BP.
"Przedstawiciele Fed, zaniepokojeni uporczywością presji cenowej w usługach, pod coraz większym znakiem zapytania stawiają szybkie obniżki stóp, uzależniając je od kolejnych danych. Od początku roku inflacja w USA zaskakuje negatywnie, a w marcu CPI zgodnie z konsensusem może wzrosnąć do 3,4 proc. r/r (z 3,2 proc. w lutym i 3,1 proc. r/r w styczniu)" - przewidują eksperci PKO BP (przypomnijmy: dane poznamy w środę).
W czwartek EBC ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych, które z bardzo dużym prawdopodobieństwem pozostaną jeszcze na dotychczasowym poziomie - uważają analitycy PKO BP i przekonują, że na taki scenariusz wskazują wypowiedzi przedstawicieli EBC i prognozy analityków ankietowanych przez Bloomberga. Jednak eksperci PKO sugerują, że może być to jednak ostatnie posiedzenie EBC bez zmiany stóp, a kolejne, o ile dane o wynagrodzeniach potwierdzą słabnącą presję płacową, powinny przynieść obniżkę o 25 pb.
***