Reklama

Litwa chce wprowadzić euro

Litewski Sejm przyjął ustawę o wprowadzeniu na Litwie euro. Zmiana waluty ma nastąpić od stycznia 2015 roku. Zgodnie z ustawą, rozliczeń w litach będzie można dokonywać jeszcze w ciągu 15 dni od chwili wprowadzenia euro, czyli do 15 stycznia przyszłego roku.

Decyzja w sprawie przyjęcia Litwy do strefy euro ma zapaść na szczeblu unijnym w lipcu. Wówczas Komisja Europejska ogłosi kurs przeliczeniowy litów na euro. Przypuszcza się, że kurs pozostanie taki jaki jest obecnie - czyli 3 lity 45 centów za jedno euro.

Z najnowszych badań opinii publicznej wynika, że Litwini są sceptycznie nastawieni do zmiany waluty. Obawiają się podwyżek cen.

Zaledwie czterech na dziesięciu mieszkańców popiera wprowadzenie euro - wynika z sondażu przeprowadzonego na zamówienie banku Swed. Indeks gotowości mieszkańców do przystąpienia do strefy euro wynosi 30 punktów na 100.

Reklama

- - - - -

Zmiany w konstytucji są konieczne, żeby realnie myśleć o wejściu Polski do strefy euro - uważa prezydent. Bronisław Komorowski podkreślił jednocześnie, że dyskusja w tej sprawie powinna się rozpocząć po wyborach parlamentarnych. Mówił o tym na konferencji podsumowującej prace Prezydenckiego Programu Eksperckiego - Laboratorium Idei.

Zdaniem Bronisława Komorowskiego, żeby realnie myśleć o przystąpieniu Polski do strefy euro, potrzebna jest akceptacja sił politycznych nowego parlamentu, ponieważ konieczne są zmiany w konstytucji. Trzeba budować akceptację sił politycznych, które wejdą do przyszłego parlamentu.

Zdaniem prezydenta, kampania wyborcza nie sprzyja rozmowie o przystąpieniu Polski do strefy euro. Dyskusja w okresie kampanii wyborczej jest "pod publiczkę", a my musimy się przygotować na podejmowanie trudnych decyzji - wyjaśnił.

Bronisław Komorowski zaznaczył, że myśląc o bezpieczeństwie Polski trzeba myśleć nie tylko o kwestiach energetycznych i wspólnotowej polityce bezpieczeństwa, ale także o wejściu Polski do strefy euro.

Kliknij i pobierz darmowy program PIT 2013

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »