Mniejszy od oczekiwań deficyt może pozytywnie wpłynąć na notowania złotego

Jeśli publikowane w piątek dane o bilansie płatniczym za październik pokażą mniejszy od oczekiwań deficyt na rachunku obrotów bieżących, może to mieć "umiarkowanie pozytywny" wpływ na notowania złotego, który mógłby przetestować okolice poziomu 4,1750 za euro - oceniają ekonomiści.

Jeśli publikowane w piątek dane o bilansie płatniczym za październik pokażą mniejszy od oczekiwań deficyt na rachunku obrotów bieżących, może to mieć "umiarkowanie pozytywny" wpływ na notowania złotego, który mógłby przetestować okolice poziomu 4,1750 za euro - oceniają ekonomiści.

Dodają, że kluczowe dla notowań złotego, jak i obligacji nadal pozostają jednak nastroje globalne, zwłaszcza wynik przyszłotygodniowego posiedzenia FOMC i wskazania odnośnie dalszych losów QE3.

"Wydarzeniem dnia na krajowym rynku walutowym będą publikacje danych makroekonomicznych z polskiej gospodarki. O ile odczyt inflacji CPI nie powinien, ze względu na jasne perspektywy polityki pieniężnej, wpłynąć na notowania złotego, to mniejszy, w naszej ocenie, od konsensusu deficyt na rachunku obrotów bieżących mógłby w umiarkowanie pozytywny sposób przełożyć się na wycenę polskiej waluty" - napisali w porannym raporcie ekonomiści z Banku Millennium.

Reklama

"Dane o podaży pieniądza M3 będą z kolei neutralnego dla polskich aktywów. Potwierdzenie naszej prognozy o niewielkim deficycie C/A mogłoby wpłynąć na ponowny, piąty w tym tygodniu, test okolic poziomu 4,1750 przez kurs EUR/PLN" - dodali.

W piątek o 14.00 GUS poda dane o inflacji w listopadzie. Analitycy szacują, że rdr wzrosła ona o 0,9 proc. wobec 0,8 proc. w październiku. Także o 14.00 NBP poda dane na temat podaży pieniądza (M3) w listopadzie oraz dane na temat bilansu płatniczego w październiku. Zdaniem analityków ankietowanych przez PAP deficyt na rachunku obrotów bieżących w październiku wyniósł 518,4 mln euro w porównaniu z 1.024 mln euro deficytu we wrześniu.

Ekonomiści z Banku Pocztowego zaznaczają zaś, że choć krajowe dane będą ważne, to nie wpłyną raczej na notowania złotego.

"Kluczowe dla wartości PLN będą nadal nastroje globalne. Przed zbliżającym się wielkimi krokami przyszłotygodniowym posiedzeniem Fedu spodziewamy się dziś handlu EUR-PLN w okolicach 4,18-4,19" - napisali w porannym raporcie.

18 grudnia kończy się dwudniowe posiedzenie FOMC. Rynki oczekują na komunikat i informację odnośnie dalszych losów luzowania ilościowego w USA.

RYNEK FI

W opinii ekonomistów z Banku Pocztowego w piątek polski rynek długu poddawać się będzie nadal przede wszystkim nastrojom globalnym.

"Choć GUS i NBP opublikują dzisiaj solidną porcję danych z krajowej gospodarki, w tym ważny z punktu widzenia RPP wskaźnik inflacji, raczej nie będzie to miało wpływu na ceny SPW" - napisali.

"Mocna deklaracja Rady dotycząca utrzymania stóp procentowych na obecnych poziomach co najmniej do końca czerwca 2014 r. sprawiła, że inwestorzy do danych przywiązują mniejszą wagę. W centrum uwagi znajduje się obecnie amerykański Fed, który już za kilka dni podejmie decyzję w sprawie dalszych losów programu QE3. Narastająca nerwowość i niepewność przed posiedzeniem Fedu może spowodować dziś dalsze niewielkie wzrosty rentowności na polskiej krzywej" - dodali.

piątek czwartek czwartek
9.05 15.45 8.55
EUR/PLN 4,1858 4,1855 4,1837
USD/PLN 3,0422 3,0414 3,0316
EUR/USD 1,3759 1,3760 1,3799
OK0116 3,00 3,03 3,03
PS0718 3,68 3,67 3,65
DS1023 4,48 4,46 4,44
PAP
Dowiedz się więcej na temat: złoty | pozytywne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »