Reklama

Na rynkach mała stabilizacja po G8

Na rynkach finansowych po weekendowych, uspokajających komentarzach ze szczytu G8 zapanowała "mała stabilizacja". Inwestorzy nadal pozostają nieufni wobec przyszłości Grecji, co może przyczyniać się do kolejnych fal wzmożonej zmienności.

- Można powiedzieć, że poniedziałek był najbardziej spokojnym dniem z ostatnich, jeśli chodzi o złotego. Jest stabilizacja z lekkim umocnieniem, cały czas znajdujemy się poniżej 4,35 zł za euro. To uspokojenie sytuacji z związane jest z Grecją, komentarzami po G8, które popiera utrzymanie tego kraju w strefie euro, pojawiły się także lepsze sondaże przedwyborcze - powiedział Marek Cherubin, diler walutowy z Banku BPH.

- Sytuacja jest jednak nadal nieprzewidywalna, spodziewam się kwotowań w przedziale 4,30-4,40 zł za euro. Rynek liczy się też cały czas z aktywnością BGK - dodał.

Reklama

Uczestnicy zakończonego w sobotę szczytu G8 w Camp David zaapelowali, by w walce z kryzysem w strefie euro położono większy nacisk na stymulowanie wzrostu gospodarczego. Opowiedzieli się także za pozostaniem Grecji w strefie euro.

W Grecji w czwartek został zaprzysiężony rząd tymczasowy. Będzie on funkcjonował do 17 czerwca, czyli dnia nowych wyborów, ale nie może składać w imieniu Grecji żadnych istotnych obietnic politycznych.

W opublikowanych w sobotę sondażach przed wyborami parlamentarnymi w Grecji prowadzą - w zależności od ośrodka badawczego - albo lewicowa koalicja SYRIZA, albo konserwatywna Nowa Demokracja.

W ocenie Cherubina poniedziałkowe dane o produkcji przemysłowej i jej cenach były neutralne dla rynku walutowego.

- Krajowe dane nie miały wpływu na rynek - powiedział.

Zgodnie z danymi GUS Produkcja przemysłowa w kwietniu wzrosła o 2,9 proc. rok do roku, po wzroście o 0,7 proc. w marcu, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 7,5 proc. Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła w kwietniu rdr o 5,0 proc., a miesiąc do miesiąca wzrosła o 2,3 proc.

Dług spokojnie; rentowności w dół na całej krzywej

- Dzisiejsza sesja bez większej zmienności, spokojnie, chociaż w stronę mocniejszych obligacji. Rentowności lekko obniżyły się, a także złoty się umacniał. To efekt weekendowych uspokajających informacji jakie napłynęły po szczycie G8 - powiedział Henryk Sułek, szef dilerów SPW w Banku Millennium.

Jego zdaniem pomimo pewnej stabilizacji, sytuacja na rynkach nadal charakteryzuje się dużą niepewnością.

- Inwestorzy oczekują dokładniejszych informacji o Grecji, komentarze po G8 nie są wystarczające, żeby odwrócić to co się dzieje z rynkami. Inwestorzy są nadal ostrożni, gdyż sytuacja nie jest dla nich ani komfortowa, ani klarowna - podkreśla Sułek.

     poniedz. poniedz. piątek
      16.35   9.30  16.30
EUR/PLN  4,3223  4,3400 4,3327
USD/PLN  3,3876  3,3980 3,4095
EUR/USD  1,2759  1,2770 1,2717
OK0114    4,80   4,82  4,82
PS1016    4,96   5,00  5,01
DS1021    5,43   5,46  5,48

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »