Najwyższe nominały banknotów. W Polsce to 500 zł, a w innych krajach?

Trudno sobie wyobrazić, że obecnie mielibyśmy posługiwać się banknotami o nominałach sięgających kilkuset tysięcy złotych. Jak się jednak okazuje, tak wysokie nominały wciąż pozostają w obiegu w niektórych krajach. Jaki jest najwyższy nominał banknotu na świecie?

Największy nominał banknotu w Polsce

10 lutego 2017 roku w Polsce pojawił się nowy banknot o nominale 500 zł, który jednocześnie stał się najwyższym nominałem na banknocie, pozostającym obecnie w obiegu. Zgodnie z danymi NBP pod koniec 2021 roku na rynku było około 53 milionów sztuk banknotu 500 zł. Co więcej, w styczniu 2021 roku prezes NBP zapowiedział, że w niedalekiej przyszłości są plany wprowadzenia do obiegu jeszcze wyższego banknotu, o nominale 1 tys. zł.

Największy nominał banknotu na świecie

Jeden z najwyższych wyprodukowanych nominałów banknotów, który obecnie nie jest już w obiegu, to dolar Zimbabwe. W 2009 roku do obiegu dopuszczono bowiem banknot o nominale 100 bilionów dolarów Zimbabwe. Powodem wprowadzenia tak wysokiego nominału była hiperinflacja, która według oficjalnych danych z 2008 roku wyniosła aż 231 mln proc. w skali roku. W rzeczywistości jednak banknoty te były zupełnie bezwartościowe, ponieważ nie pozwalały nawet na zakup chleba. Obecnie są one bardzo rzadko spotykane i traktowane jako przedmioty kolekcjonerskie.

Jakie są największe nominały banknotu na świecie, które pozostają w obiegu?

Wśród banknotów o najwyższych nominałach możemy wymienić:

Reklama

500 tys. wietnamskich dongów

Dong to waluta Wietnamu obowiązująca od maja 1978 roku. Banknoty pozostające obecnie w obiegu mają nominały od 100 do 500 tys. dongów. Na awersie każdego banknotu znajdziemy postać Ho Chi Minga, zaś za rewersie symbole ekonomiczne lub kulturowe kraju. Ile wynosi 500 tys. dongów w przeliczeniu na złotówki? Jest to około 65 zł.

100 tys. uzbeckich sumów

Uzbecki sum to waluta Uzbekistanu, która została wprowadzona do obiegu 1 lipca 1994 roku. W 2019 roku wyemitowano najwyższy nominał banknotu, który wyniósł aż 100 tys. uzbeckich sumów. Na jego awersach został umieszczony wizerunek Uług Bega wraz z układem słonecznym, z kolei na rewersie znajdziemy obserwatorium Uług Bega z Samarkandy. 100 tys. uzbeckich sumów nie ma tak wysokiej wartości, jak mogłoby się wydawać. W przeliczeniu na złote jest to zaledwie około 35 zł.

100 tys. rupii indonezyjskich

Indonezja to kolejny kraj, gdzie znajdziemy banknoty o nominale wynoszącym 100 tys. rupii. W przeliczeniu na złote jest to jednak zaledwie około 27 zł.

20 tys. forintów węgierskich

20 tys. forintów węgierskich to najwyższy nominał, jaki spotkamy na banknocie na Węgrzech. Równy jest on około 226 zł.

10 tys. japońskich jenów

W Japonii już od wielu lat są w obiegu banknoty o nominałach: 1 tys., 5 tys. oraz 10 tys. jenów japońskich. W związku z objęciem tronu przez nowego cesarza Naruhito, w 2024 roku zapowiedziano wprowadzenie nowych banknotów, ale zgodnie z informacjami, nominały mają pozostać wciąż te same.

W przeliczeniu na złotówki 20 tys. jenów japońskich to około 280 zł. 

10 tys. dolarów singapurskich

Tym razem, wartość 10 tys. dolarów singapurskich, może zaskoczyć, ponieważ w przeliczaniu na polską walutę jest to około 30 tys. zł. Od 2014 roku zaprzestano drukowania banknotu o nominale 10 tys., co jednak nie oznacza, że został on całkowicie wycofany. Obecnie nadal można dokonywać nim płatności i zgodnie z informacjami, pozostanie on środkiem płatniczym do momentu, aż wszystkie banknoty tego typu nie zostaną zwrócone.

5 tys. koron czeskich

Korona czeska została wprowadzona do Czech w 1993 roku. Obecnie do obiegu dopuszczone są banknoty o nominałach: 100, 200, 500, 1 tys., 2 tys. oraz najwyższy 5 tys. Kč. W przeliczeniu na złotówki 5 tys. koron czeskich to około 922 zł.

2 tys. peso argentyńskich

W 2023 roku w Argentynie, w związku z rosnącą inflacją, wprowadzono nowy, najwyższy banknot o nominale wynoszącym 2 tys. Do tej pory najwyższym nominałem było 1 tys. peso. 2 tys. peso argentyńskiego ma jednak niewielką wartość, bo zaledwie około 30 zł.

500 Euro

Najwyższy nominał na banknocie w walucie Euro dostępny w obiegu to 500 Euro, czyli około 2200 zł. Emisja banknotu została zakończona w 2019 roku, w związku z rosnącą przestępczością. Banknoty o wysokich nominałach to ulubieńcy terrorystów, mafii narkotykowych i oszustów podatkowych." - napisał w swoim raporcie Peter Sands, były prezes Standard Chartered. Według jego wyliczeń globalna wartość nielegalnych przepływów finansowych przekracza 2 biliony dolarów - czytamy w komunikacie BBC.

500 Euro ma bezterminową ważność i w razie potrzeby, można je wymienić w krajowych bankach centralnych.

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: banknoty | pieniądze | waluty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »