NBP pokazał nową monetę. "Sowieci do domu"

Od 14 września (czwartek) dostępna będzie nowa srebrna moneta upamiętniająca 30. rocznicę wycofania wojsk sowieckich z Polski. Moneta o nominale 10 zł jest wykonana ze srebra o próbie Ag 925, ma średnicę 32,00 mm i masę 14,14 g. Jej nakład wynosi do 12 tys. sztuk.

Jak wskazał NBP, rewers monety jest symboliczny i odnosi się do popularnego hasła skandowanego podczas opozycyjnych, patriotycznych manifestacji w czasach PRL. Przedstawia hasło "Sowieci do domu!" oraz wizerunek dłoni symbolicznie nakazującej wojskom sowieckim opuszczenie Polski. Na rewersie umieszczono także datę "17 IX 1993 r.", kiedy ostatnie oddziały wycofały się z Polski. 

Wojska sowieckie stacjonowały w ponad 70 miejscowościach na terenie Polski

NBP przypomina, że od zakończenia II wojny światowej na terytorium Polski stacjonowało kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej, tworzących tzw. Północną Grupę Wojsk Armii Czerwonej. Ich jednostki znajdowały się w ponad 70 miejscowościach zlokalizowanych głównie w zachodniej i północnej części kraju, a dowództwo ulokowano w Legnicy.

Reklama

Do czasu podpisania porozumienia między władzami ZSRR i PRL w 1956 r. wojska te przebywały na polskim terytorium bez jakichkolwiek uregulowań prawnych. Dopiero szczegółowe ustalenia nawiązujące do ogólnego porozumienia z 1956 r. określiły stan osobowy wojsk sowieckich na 62-66 tys. żołnierzy, w tym w wojskach lądowych - 40 tys., w lotnictwie - 17 tys. i w marynarce wojennej - 7 tys. 

Szacuje się, że wskutek wypadków komunikacyjnych, a także przypadkowych lub celowych postrzałów trwająca blisko pół wieku obecność tych oddziałów doprowadziła do śmierci ponad 600 polskich obywateli.

Wielki odwrót Rosjan z Polski

Pierwsze oddziały opuściły terytorium RP jeszcze w kwietniu 1991 r. Ponad rok później, 22 maja 1992 r. podpisano "protokół o uregulowaniu majątkowych, finansowych i innych spraw związanych z wycofywaniem wojsk Federacji Rosyjskiej z terytorium Polski". Na jego mocy Rosjanie do października 1992 r. wycofali wszystkie jednostki bojowe, a 17 września 1993 r. ostatnie swoje oddziały - wylicza NBP w informacji towarzyszącej emisji nowej monety.

Cały proces transportu wojsk, będący wielką operacją logistyczną, w ramach której ewakuowano m.in. ponad 1500 czołgów i wozów bojowych, odbywał się głównie drogą kolejową.

Gdzie kupić monetę "Sowieci do domu"?

Srebrną monetę "30. rocznica wycofania wojsk sowieckich z Polski" będzie można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym NBP Kolekcjoner w cenie 190 zł.

Monety i banknoty kolekcjonerskie NBP są sprzedawane w opakowaniu handlowym wraz z certyfikatem.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: moneta kolekcjonerska | NBP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »