Reklama

Negatywny sentyment na złotym trwa

Ekonomiści oceniają, że w dalszym ciągu na rynku walutowym przeważa negatywny sentyment. Ich zdaniem, jedynie obecność na rynku Ministerstwa Finansów pozwala złotemu utrzymywać notowania poniżej poziomu 4,00 za euro, choć możliwe, że w nadchodzącym tygodniu ten poziom zostanie przełamany. Na rynku długu sytuacja lekko się uspokoiła, co pozwoliło podnieść ceny papierów na całej krzywej.

- Widać, że sentyment na rynku nie jest najlepszy, to może powodować, że w przyszłym tygodniu złoty będzie się dalej osłabiał. Zobaczymy, na ile Ministerstwo Finansów pozwoli złotemu się osłabić, można przypuszczać, że tylko ze względu na udział w rynku BGK, czyli MF złoty utrzymuje się poniżej poziomu 4,00 za euro. Niewykluczone jednak, że po weekendzie i ten poziom zostanie przełamany - powiedział PAP Paweł Gajewski z Banku Millennium.

Dodał, że piątkowa sesja charakteryzowała się niewielkimi zmianami notowań i mocno ograniczoną płynnością.

Reklama

- Dziś w ogóle na rynku niewiele się działo, a przy złotym to ruchu zupełnie nie było. Jeśli chodzi o parę euro-złoty to poruszaliśmy się w wąskim przedziale 3,9700-3,9750 za euro. Nieco większy ruch była na parze dolar-złoty, który poruszał się w ślad za mającą dziś "zrywy" parą EUR-USD - dodał Gajewski.

- - - - -

Zdaniem Bartłomieja Wita, dilera SPW z banku ING, uspokojenie sytuacji na krajowym rynku długu pozwoliło cenom papierów zwyżkować, ponad poziom czwartkowego zamknięcia.

- Rynek mieliśmy dziś spokojny, szczególnie w porównaniu do wczorajszego zamknięcia. To poskutkowało nieznacznym wzrostem cen na całej krzywej, o ok. 2 pb, w porównaniu do końca wczorajszej sesji. Dziś na rynku widać było zainteresowanie zarówno sprzedażą, jak i kupnem papierów, co skutkowało wzrostem liczby transakcji - powiedział PAP Wit.

Jego zdaniem, notowania na rynku FI po weekendzie determinowane będą przede wszystkim sytuacją światową oraz aukcją papierów.

- Od sytuacji na świecie zależeć będą notowania złotego, które także przełożą się na krzywą długu - dodał.

Ministerstwo Finansów zaoferuje w poniedziałek bony 52-tyg. za 0,5-0,6 mld zł. Także w poniedziałek MF prawdopodobnie opublikuje plany podaży długu na czerwiec.

     piątek piątek czwartek
     15.45  9.45   16.10
EUR/PLN 3,9776 3,9801  3,9708
USD/PLN 2,7859 2,7929  2,9046
EUR/USD 1,4272 1,4244  1,4153
OK0113   4,88  4,88   4,88
PS0416   5,62  5,63   5,61
DS1020   6,07  6,09   6,07

Sprawdź bieżące notowania walut na stronach Biznes INTERIA.PL

Dowiedz się więcej na temat: Ministerstwo Finansów

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »