Niemieckie bundy pod presją

W zachodniej Europie giełdy otworzyły się umiarkowanymi wzrostami po tym jak poinformowano, że strefa euro osiągnęła jednogłośne porozumienie z Grecją. Spadają rentowności włoskich i hiszpańskich obligacji, a rosną niemieckich.

W Europie umiarkowane wzrosty indeksów, Grecja przynosi ulgę inwestorom. Po ponad 17 godzinach rozmów w ramach szczytu strefy euro, który rozpoczął się w niedzielne popołudnie, premier Grecji Aleksis Cipras osiągnął kompromis z wierzycielami kraju w sprawie programu pomocowego dla Grecji.

- Strefa euro jednomyślnie osiągnęła porozumienie - poinformował Szef Rady Europejskiej Donald Tusk na Twitterze około godz. 9.00.

Jak podkreślił, plan dla Grecji przewidywać będzie "poważne reformy" i pomocą finansową dla tego kraju.Ocenił, że pod koniec tygodnia powinno dojść do formalnego startu negocjacji dotyczących pakietu pomocowego dla Grecji z Europejskiego Mechanizmu Stabilności.

Reklama

- To były wyjątkowo wyczerpujące negocjacje, bo stawką były nie tylko pieniądze, ale stawką była naprawdę przyszłość Europy i strefy euro - powiedział polskim dziennikarzom w Brukseli Tusk.

- To była pracowita noc. To dobry krok w stronę odbudowania zaufania - skomentowała natomiast po zakończeniu negocjacji szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde.

Po tym jak Grecja nie zdołała dotrzymać terminu 30 czerwca, który dano jej na spłatę kolejnej transzy kredytu do MFW, sytuacja finansowa kraju stała się krytyczna. Szzczyt w Brukseli postrzegano jako ostatnią szansę, aby uniknąć bankructwa kraju i zapobiec jego wyjściu ze strefy euro.

- Pewne ryzyko pozostaje, ale rynek koncentruje się obecnie na głównej wiadomości dnia" - powiedział Daniel Lenz z DZ Bank we Frankfurcie.

- Będziemy obserwować znacznie lepsze rezultaty obligacji krajów peryferyjnych, a jednym z głównych przegranych, szczególnie w krótkim terminie, będą niemieckie bundy - dodał.

Wzrostom w Europie sprzyja także poprawa nastrojów w Azji. Po tym jak w trakcie ostatniego miesiąca silnie spadały ceny akcji w Chinach, odnotowana w czwartek zmiana trendu trwa dalej, a indeks SCI w poniedziałek zakończył sesję wzrostem o 2,39 proc.

Możemy mieć krótkoterminowy wzrost apetytu na ryzyko - powiedział PAP Jan Koprowski, diler walutowy w BGŻ BNP Paribas.

- Prawdopodobnie będzie próba umocnienia w stronę 4,10 za euro, choć nie wiem czy zobaczymy te poziomy w tym tygodniu. Bezpieczny cel to 4,1250-4,13 i myślę, że tam się znajdziemy, a czy będzie więcej, to zależy od rynków bazowych - dodał.

Ekonomiści Credit Agricole w rozpoczynającym się tygodniu oczekują kontynuacji umocnienia złotego w reakcji na osiągnięte porozumienie w sprawie pomocy finansowej dla Grecji.

"Bogaty kalendarz makroekonomiczny będzie sprzyjał podwyższonej zmienności kursu złotego" - zaznaczono w poniedziałkowym porannym raporcie banku. Ich zdaniem umacniać się może również polski rynek długu.

"W tym tygodniu spadek rentowności polskich obligacji może być kontynuowany, co związane będzie z poprawą nastrojów inwestorów z uwagi na osiągnięte porozumienie w sprawie Grecji" - napisano w raporcie Credit Agricole.

Poniżej indeksy w Europie - godz. 09.45.

Indeks Kraj Wartość (pkt.) 1D (%) 1W (%) 1M (%) 1Y (%) YTD (%)
Euro Stoxx 50 Strefa euro 3573,24 1,26 6,18 2,01 13,18 13,56
DAX Niemcy 11452,20 1,21 5,16 2,28 18,48 16,79
FTSE 100 W.Brytania 6716,46 0,65 2,77 -1,01 0,39 2,29
CAC 40 Francja 4976,84 1,50 5,63 1,54 15,30 16,48
IBEX 35 Hiszpania 11154,80 1,08 5,83 1,13 5,85 8,52
FTSE MIB Włochy 23043,24 0,46 6,68 0,72 11,78 21,20

Po całonocnych dyskusjach, debatach, konsultacjach i negocjacjach, tuż przed godziną 9:00 usłyszeliśmy, że jest porozumienie. Ogłosił to już oficjalnie Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej, potwierdzając wcześniejsze doniesienia od premiera Belgii.

Przewodniczący Tusk na konferencji prasowej powiedział, że porozumienie oznacza dalsze wsparcie dla Grecji. Daje jej także szanse na powrót na właściwe tory oraz oznacza, że Grecja uniknęła społecznych i politycznych konsekwencji. Niemniej jednak prezydent Hollande powiedział, że greckie banki będą jeszcze zamknięta przez kilka dni.

Dzięki takim informacjom na rynku zaoponowała umiarkowana euforia, która głównie objawia się wzrostem rentowności niemieckich czy japońskich obligacji, które są sprzedawane z racji odwrotu od ryzykownych aktywów. Kapitał ponownie powrócił na rynek akcji, gdzie niemiecki DAX rośnie już o ponad 1,3%, francuski CAC40 o ponad 1,6%, a Eurostoxx 50 zwyżkuje o 1,5%. Na fali powrotu optymizmu na rynki umacnia się także złoty, który podlega największej aprecjacji w stosunku do franka (tu również CHF traci ze względu na odpływ kapitału z bezpiecznych przystani).

Para CHF/PLN znajduje się już na poziomie 3,96. Oznacza to umocnienie PLN o +0,6%.

Nasza waluta również umacnia się względem USD (+0,5%) do poziomu 3,72, a do euro złoty jest silniejszy o +0,46% (4,15 - najniższy poziom od miesiąca). Tymczasem główna para walutowa EUR/USD stabilizuje się w rejonie 1,1150 po wcześniejszym wzroście w okolice 1,12.

Na dziś nie są zaplanowane żadne istotne publikacje danych makroekonomicznych, stąd też rynki wciąż mogą żyć porannym porozumieniem i będą wsłuchiwać się w jego szczegóły oraz przyglądać się głosowaniom poszczególnych rządów nad sprawą porozumienia.

Tutaj nie powinno być większych problemów, gdyż już sama Angela Merkel osobiście zaleca Bundestagowi, aby ten głosować ze przyjęciem obecnej struktury porozumienia, w które skład wchodzi dodatkowo fundusz mający sprywatyzować grecki majątek o wartości 50 mld euro.

Daniel Kostecki

Analityk Rynków Finansowych

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Jest porozumienie i płochliwa euforia

Intensywne weekendowe narady nie dały rozstrzygnięć w sprawie Grecji, ale poniedziałkowy poranek przyniósł wreszcie długo oczekiwaną informację o zawarciu porozumienia. Po pierwszych oznakach radości na rynkach, euforia jednak szybko przygasła.

Kurs euro przez moment podskoczył do niemal 1,12 dolara, cofając się po chwili. Indeksy we Frankfurcie i Paryżu równie szybko zaczęły korygować początkowe 1,5-2 proc. zwyżki. Mocno w górę poszły rentowności obligacji Niemiec, Danii, Finlandii, a podskoczyły ceny papierów włoskich, portugalskich i hiszpańskich. Zyskuje złoty i polskie obligacje, warszawska giełda nie przejawia entuzjazmu.

Ostrożność inwestorów budzi fakt, że porozumienie, zakładające z jednej strony poważne reformy, a z drugiej znaczną pomoc finansową, musi zostać zaakceptowane przez parlamenty części państw. Są pierwsze sygnały, że kłopot z tym może mieć sama Grecja. Inwestorzy przez kolejne dni będą więc pod wpływem informacji dotyczących tej kwestii.

Chińskie ognisko zapalne na razie przygasło. Administracyjne działania wciąż podtrzymują zwyżkę na giełdach w Szanghaju i Shenzen. Sytuację poprawiły też informacje o niewielkim wzroście eksportu i znacznie mniejszym niż ostatnio spadku eksportu.

W kontekście danych o chińskim handlu zagranicznym zaskakuje spadek cen miedzi i pozostałych surowców. Taniejąc ropa naftowa, dyskontuje prawdopodobne porozumienie w sprawie ograniczenia irańskiego programu nuklearnego.

dr Maciej Jędrzejak, Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ​Bund | strefa euro | Niemcy | Grecja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »