Nowy banknot już wkrótce w obiegu!
Mario Draghi, prezes Europejskiego Banku Centralnego, prezentuje we Frankfurcie nad Menem nowy banknot 20 euro.
Draghi w czasie prezentacji popisał niewymiarową reprodukcję banknotu, który jest nowym projektem zawierającym dodatkowe zabezpieczenia przed fałszowaniem. Wejdzie on do obrotu 25 listopada bieżącego roku. To już trzeci banknot z serii Europa, po nowych 5 i 10 euro. Nominały banknotów w tej serii pozostają niezmienione: 5, 10, 20, 50, 100, 200 i 500 euro. Pozostałe banknoty będą wprowadzane stopniowo przez kilka lat, w kolejności rosnącej.
EBC i krajowe banki centralne należące do eurosystemu prowadzą kampanię informacyjną na temat serii Europa, w tym specjalną stronę internetową. Kampania ma ułatwić rozpoznawanie nowych banknotów i sprawdzanie ich autentyczności. Aby przybliżyć społeczeństwu zabezpieczenia nowego banknotu 20 euro, zorganizowano konkurs internetowy "Tetris Nowe 20 euro", który będzie trwać od 5 lutego do 31 marca 2015. W październiku 2015 z myślą o osobach mających zawodowo do czynienia z gotówką eurosystem roześle materiały informacyjne dotyczące serii Europa - a zwłaszcza nowych 20 euro - do ponad 3 milionów sklepów i banków w strefie euro.
Eurosystem jest świadomy problemów, jakie wystąpiły w niektórych krajach po wprowadzeniu nowych banknotów. Podjął w związku z tym działania mające ułatwić dostosowanie urządzeń obsługujących banknoty: zacieśnił współpracę z właścicielami tych urządzeń (którzy ponoszą ostateczną odpowiedzialność za ich adaptację) i udostępnił im nowe banknoty na długo przed ich wejściem do obiegu.
Ponadto w trakcie przygotowań do wprowadzenia nowych banknotów eurosystem zorganizuje w ramach prowadzonego przez siebie programu partnerstwa liczne seminaria i spotkania dwustronne z podmiotami z branży, aby dostarczyć im na czas niezbędne informacje. W wykazach dostępnych w serwisie internetowym EBC można sprawdzić, które urządzenia do obsługi banknotów i przyrządy do sprawdzania ich autentyczności zostały przetestowane przez banki centralne eurosystemu i są przystosowane do rozpoznawania nowych banknotów. Oczywiście autentyczność tych banknotów można też łatwo zweryfikować samodzielnie, tak samo jak w serii pierwszej, sprawdzając je dotykiem, pod światło i pod kątem.
KM
Gdzie szukać informacji o pieniądzach z funduszy europejskich?