Nowy banknot kolekcjonerski: "100-lecie powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych"
2 października 2019 roku Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu banknot kolekcjonerski o nominale 19 zł "100-lecie powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych".
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA została powołana 25 stycznia 1919 r. decyzją Rady Ministrów pod przewodnictwem premiera Ignacego Jana Paderewskiego. Do 10 lipca 1926 r. funkcjonowała pod nazwą Państwowe Zakłady Graficzne. W tym samym roku rozpoczęto budowę nowego gmachu, przy ulicy Romana Sanguszki w Warszawie. Do dziś jest to główna siedziba PWPW.
Historia firmy nierozerwalnie wiąże się z historią odradzającego się państwa polskiego i losami obywateli. Okresem szczególnej próby okazały się lata II wojny światowej. W zajętym przez okupanta gmachu działała konspiracyjna grupa PWB/17/S, złożona z pracowników Wytwórni, którzy z narażeniem życia kontynuowali produkcję banknotów oraz dokumentów na potrzeby Armii Krajowej. W czasie Powstania Warszawskiego budynek PWPW był jedną z najważniejszych redut powstańczych. Po wojnie w odbudowanej siedzibie wznowiono produkcję, a kolejne pokolenia pracowników dbały o ciągły rozwój i modernizację firmy.
Od 100 lat Wytwórnia pozostaje gwarantem bezpieczeństwa państwa polskiego i tożsamości jego obywateli. PWPW wytwarza doskonale zabezpieczone banknoty, dokumenty identyfikacyjne, znaczki pocztowe oraz kilkadziesiąt innych druków z kategorii security printing. Obecnie PWPW jest jedną z najnowocześniejszych na świecie firm zajmujących się produkcją papieru zabezpieczonego, banknotów oraz druków zabezpieczonych. Pozostając w służbie państwa polskiego, spółka z powodzeniem realizuje zamówienia krajowe oraz dynamicznie rozwija produkcję eksportową.
Z historią PWPW w szczególny sposób wiąże się postać jej patrona - Ignacego Jana Paderewskiego, jednego z ojców założycieli niepodległej Polski, wybitnego polityka, pianisty i filantropa. Był gorącym patriotą, zaangażowanym w działalność polityczną oraz społeczną w kraju i za granicą. Charakter ego męża stanu i wielką miłość do Ojczyzny najlepiej oddają jego słowa: "Nie zginie Polska, nie zginie! Lecz żyć będzie po wieki wieków w potędze i chwale. Dla was, dla nas i dla całej ludzkości".
Prezentowany banknot jest kolejnym z serii "Niepodległość". Data umieszczona na banknocie, 25 stycznia 2019 r., to dzień, w którym przypada 100. rocznica powstania PWPW. Również wartość nominalna, 19 zł, nawiązuje do roku utworzenia Wytwórni. Banknot wyprodukowano na podłożu papierowym. Znak wodny przedstawia wizerunek orła z pierwszego polskiego banknotu wyprodukowanego w PWPW po odzyskaniu niepodległości. Nowością jest pasek holograficzny umiejscowiony na okienku w podłożu.
Strona przednia przedstawia portret Ignacego Jana Paderewskiego, a obok napisu "niepodległa" zaprezentowany został stylizowany wizerunek orderu Orła Białego. Napis ten, odwzorowany z rękopisu Józefa Piłsudskiego, jest logotypem obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W gałązkę wawrzynu, symbolizującą braterstwo i zwycięstwo, wkomponowano zabezpieczenie opracowane przez PWPW - Umbra4Note, będące szczególną formą efektu kątowego. Na stronie odwrotnej banknotu umieszczono wizerunek gmachu Wytwórni na tle panoramy współczesnej Warszawy. Obok znajduje się wbudowane w logotyp PWPW zabezpieczenie SPARK Live oraz pasek opalizujący, widoczny również w świetle UV w postaci powtarzających się liczby "19" i skrótu "NBP".
Emisja banknotu kolekcjonerskiego upamiętniającego 100-lecie powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych podkreśla szczególną funkcję, jaką PWPW pełni wobec państwa polskiego i jego obywateli.
Maciej Biernat
Prezes Zarządu PWPW SA
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze