Reklama

Od dziś nowe banknoty w strefie euro

Od wtorku, 23 września 2014 r., Europejski Bank Centralny rozpoczyna wprowadzanie do obiegu zmodernizowanych banknotów o nominale 10 euro. Mają one nowocześniejsze zabezpieczenia i łatwiej będzie można sprawdzić ich autentyczność. To już drugi modernizowany nominał. Banknoty 5 euro z serii "Europa" są stopniowo wprowadzane do obiegu gotówkowego od maja 2013 r.

Szata graficzna nowego banknotu została odświeżona, tak aby umożliwić dodanie ulepszonych zabezpieczeń. Pierwszą widoczną zmianą jest umieszczenie portretu Europy - postaci z mitologii greckiej - na hologramie i znaku wodnym banknotów. Nowym elementem jest też m.in. "szmaragdowa liczba", czyli oznaczenie nominału połyskliwą farbą, która przy oglądaniu banknotu pod kątem daje efekt przesuwającego się pionowo światła, a jej kolor przechodzi ze szmaragdowej zieleni w ciemnoniebieski. Wszystkie te zabezpieczenia można łatwo zweryfikować - są one wyczuwalne w dotyku, widoczne pod światło oraz podczas patrzenia pod kątem.

Reklama

Wprowadzanie banknotów z serii "Europa" przez Europejski Bank Centralny jest procesem stopniowym. Poszczególne nominały są emitowane sukcesywnie, a wejście do obiegu całej serii potrwa kilka lat. Do czasu wyczerpania zapasów banknotów 10 euro z pierwszej serii, oba typy banknotów będą równolegle prawnym środkiem płatniczym w strefie euro.

Źródło: NBP

Zabezpieczenia nowego banknotu 10 euro

Nowe banknoty euro mają udoskonalone zabezpieczenia, w których wykorzystano osiągnięcia w dziedzinie bezpieczeństwa banknotów i inne zdobycze techniki. Nowe zabezpieczenia serii "Europa" są łatwe do rozpoznania, uwzględniają nowoczesne rozwiązania w zakresie reprodukcji obrazu i dobrze chronią banknoty przed fałszowaniem.

Zabezpieczenia serii "Europa" można łatwo skontrolować za pomocą prostego testu - należy je sprawdzić dotykiem, pod światło i pod kątem. Nie potrzeba do tego żadnych przyrządów.

1. Znak wodny z portretem

Obejrzyj banknot POD ŚWIATŁO. Pojawi się rozmyty obraz przedstawiający twarz Europy oraz oznaczenie nominału i okno.

2. Hologram z portretem

Obejrzyj banknot POD KĄTEM. Na srebrnym pasku pojawi się portret Europy - ten sam co na znaku wodnym. Widać także okno i oznaczenie nominału.

3. Szmaragdowa liczba

Obejrzyj banknot POD KĄTEM. Połyskliwe oznaczenie nominału daje efekt przesuwającego się pionowo światła, a jego kolor przechodzi ze szmaragdowej zieleni w ciemnoniebieski.

4. Wypukły nadruk

Sprawdź banknot DOTYKIEM. Na stronie przedniej przy lewym i prawym brzegu można wyczuć rząd krótkich wypukłych kresek. Wyczuwalne są też: główny motyw, napisy i duże oznaczenie nominału.

5. Nitka zabezpieczająca

Obejrzyj banknot POD ŚWIATŁO. Zobaczysz nitkę zabezpieczającą, która wygląda jak ciemna linia. Widać na niej wypisane na biało drobnym drukiem symbol € i oznaczenie nominału.

Źródło: Europejski Bank Centralny

--------------------------

Modernizacja zabezpieczeń banknotów przez banki centralne to proces ciągły, wynikający z konieczności dostosowania poziomu zabezpieczeń do postępu technologicznego. W kwietniu 2014 r. Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu zmodernizowane banknoty 10, 20, 50 i 100 zł z serii "Władcy polscy". Obecnie trwają prace nad modernizacją banknotu o nominale 200 zł.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »