Od marca Watykan przestanie umieszczać na monetach euro podobizny papieża
Watykan od marca br. zaprzestaje bicia monet euro z wizerunkiem papieża Franciszka. Podobiznę papieską zastąpią unijne gwiazdy oraz watykański herb.
Media spekulują, ze za zmianą swojej podobizny na monetach euro miał sprzeciwić się sam Franciszek, nazywany "papieżem biedaków", często wypowiadający się przeciwko władzy pieniądza.
W przypadku watykańskich monet euro, dodatkowo papieża miały bulwersować wysokie wartości kolekcjonerskie monet z Watykanu. Były one tak rzadko spotykane, że ilekroć ktoś dostał jakąś w ramach reszty sklepie, od razu sprzedawał ją kolekcjonerom.
Jak podła agencja informacyjna IAR, Watykańskie euro na narodowym rewersie od początku miało podobiznę papieża. W 2000 roku próbował to udaremnić socjalistyczny rząd Francji. Premier Lionel Jospin uważał, że na wspólnej europejskiej walucie nie powinno być symboli religijnych, a za taki uważał również wizerunek głowy Kościoła.
EBC informuje, że w obiegu obecne są cztery równorzędne serie monet watykańskich. Pierwsza seria, przedstawiająca wizerunek papieża Jana Pawła II, była emitowana w latach 2002-2005.
Druga seria, emitowana od czerwca 2005 do marca 2006, przedstawia w środkowej części herb kardynała kamerlinga - tymczasowego zwierzchnika Państwa Watykańskiego - nałożony na godło Kamery Apostolskiej.
Wzdłuż górnej krawędzi wewnętrznej części monety biegnie półkoliście napis "SEDE VACANTE" (Przy nieobsadzonej stolicy) i oznaczenie roku emisji cyframi rzymskimi "MMV". Inicjał imienia i nazwisko projektantki "D. LONGO" umieszczono wzdłuż dolnej krawędzi wewnętrznej części monety po lewej stronie, natomiast po prawej stronie znajdują się inicjały grawerów: "MAC inc" (na monetach 1- i 20-centowych), "LDS inc" (na monetach 2- i 50-centowych), "ELF inc" (na monetach 5-centowych i 1 euro) oraz "MCC inc" (na monetach 10- centowych i 2 euro).
Trzecia seria, emitowana od kwietnia 2006 do grudnia 2013, przedstawia wizerunek papieża Benedykta XVI. Po jego lewej stronie znajdują się inicjały projektantki "DL".
Czwarta seria, która pojawiła się w styczniu 2014, przedstawia wizerunek papieża Franciszka. Na monetach z wszystkich serii znajdują się: 12 gwiazd z flagi Unii Europejskiej, napis "CITT DEL VATICANO" (Państwo Watykańskie), rok emisji i znak mennicy "R".
Przypomnijmy, że każda seria monet euro obejmuje osiem różnych nominałów: 1, 2, 5, 10, 20 i 50 centów oraz 1 euro i 2 euro. Każdy nominał awers ma jedną stronę wspólną dla wszystkich krajów członkowskich.
Różnią się natomiast rewersem (czyli stroną narodową), o której decyduje z osobna każde z państw przyjmujących euro.
Najbardziej poszukiwane przez numizmatyków są monety euro z Watykanu, które występują w trzech seriach (pierwsza z Janem Pawłem II od 2002 do 2005 r., druga z herbem Watykanu na czas sediswakancji, czyli "wakatu" na tronie papieskim w 2005 r. i ostatnia - z Benedyktem XVI (emisje w latach 2008-2012).
Najbardziej ceniona przez kolekcjonerów jest pierwsza emisja z JP II z 2002 r.. za którą trzeba zapłacić 1000-1200 euro. 2 euro z 2002 r. na aukcjach internetowych wyceniane jest na ok. 300 euro. Za monetę 1 euro z tej emisji trzeba zapłacić ok 75 euro. Moneta 2 euro "sede vacante" z 2005 r. wyceniana jest na ponad 1600 złotych, 1 euro tej emisji to wydatek rzędu 400-500 złotych.
Dla znawców tematu nie trzeba dodawać jak ważny jest również stan monety i jej przechowywanie.