Plaga chowacza podobnika na polach rzepaku
Rzepak bardzo intensywnie nalatuje już chowacz podobnik. Szkodnik może przekraczać próg ekonomicznej szkodliwości. Zalecamy lustrację plantacji.
Decyzja o zastosowaniu ochrony chemicznej musi wynikać z rzeczywistego zagrożenia konkretnej plantacji, po przekroczeniu progu ekonomicznej szkodliwości. W przypadku chowacza podobnika jest to:
- w rejonie słabego występowania pryszczarka kapustnika: 1 chowacz podobnik (chrząszcz) na 1 roślinie
- w rejonie licznego występowania pryszczarka kapustnika: 1 chowacz podobnik (chrząszcz) na 2 roślinach
lub - 4 chrząszczy podobnika na 25 roślinach, lub - odłowienie w ciągu kolejnych 6 dni w żółtym naczyniu 100 osobników.
Zalecamy zatem lustracje plantacji.
W tym okresie warto także monitorować naloty pryszczarka kapustnika, z czasem powinien także ten szkodnik pojawić się licznie na plantacji. Uaktywnił się także słodyszek, lecz jego szkodliwość w czasie kwitnienia rzepaku słabnie.
Zlustrować jednak rzepak pod kątem słodyszka powinni plantatorzy z rejonów północnych i północno wschodnich, gdzie rzepak jest jeszcze w fazie żółtego pąka.
Stosując zabiegi chemicznego zwalczania należy zwrócić szczególną uwagę na dobór właściwego insektycydu pod kątem optymalnej temperatury jego działania, selektywności, poziomu toksyczności oraz okresu prewencji dla pszczół.
Dlatego opryskiwanie roślin obligatoryjnie należy przeprowadzać w godzinach wieczornych lub nocnych po zakończeniu oblotu zapylaczy.