Polska wejdzie do strefy euro, kiedy trwale będzie spełniać kryteria zbieżności - list prezydenta
Polska wejdzie do strefy euro wtedy, kiedy trwale będzie spełniać kryteria zbieżności, kiedy zachowa konkurencyjność gospodarki oraz kiedy sama strefa euro upora się z kłopotami - wynika z listu prezydenta Bronisława Komorowskiego, odczytanego przez jego doradcę Jerzego Osiatyńskiego do uczestników konferencji organizowanej przez NBP.
"Do strefy euro wejdziemy wtedy, kiedy będziemy wiedzieć, że jesteśmy w stanie trwale spełniać kryteria zbieżności, zachować konkurencyjność i kiedy strefa euro upora się ze swoimi kłopotami" - napisano w liście.
Polska widzi siebie jako przyszłego członka strefy euro, ale nie spieszy się z przyjęciem wspólnej waluty - ocenił w czwartek prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka. Jego zdaniem należy się upewnić, że euro ma charakter nieodwracalny i wtedy zacząć przygotowania do członkostwa.
Przez cały czas podkreślamy, że Polska widzi się jako przyszłego członka strefy euro, ale nie spieszy się z tym z wielu powodów. Głównym powodem jest to, że nie sądzimy, abyśmy byli dobrze przygotowani (..." - powiedział Belka podczas wystąpienia zamykającego organizowaną przez NBP konferencję "Rekonfiguracja Europy - perspektywa Europy Środkowo-Wschodniej".
Belka dodał, że Polska musi być pewna, że euro to konstrukcja stabilna. - Nie ma sensu przystępowania do unii walutowej, jeśli nie mamy pewności, że ona przetrwa - powiedział prezes NBP. "Chcemy być pewni, że euro faktycznie ma charakter nieodwracalny, wtedy trzeba się zacząć przygotowywać do członkostwa" - dodał. Belka dodał, że radziłby nie spieszyć się z tym, ale nie mówić, że nas to nie interesuje.
- - - - - -
- Do końca obecnej kadencji parlamentu Polska spełni ekonomiczną część kryteriów konwergencji z traktatu z Maastricht, a decyzję o tym, czy racjonalne jest wejście do strefy euro, będzie mógł podjąć następny rząd - uważa minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
- Nasz rząd nawet w kryzysie robi wszystko, co trzeba, by do strefy euro wejść. Do końca roku ratyfikujemy pakt fiskalny, a cały czas realizujemy regułę wydatkową, która powoduje, że do końca tej kadencji Sejmu spełnimy kryteria ekonomiczne - powiedział Sikorski we wspólnym wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" i "Suddeutsche Zeitung".
- Następny rząd będzie mógł racjonalnie ocenić, czy strefa euro uporządkowała już swoje sprawy, tak by Polska bezpiecznie i obopólnie korzystnie przyjęła wspólną walutę - dodał.
Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze