Polskie akcje i obligacje tanieją, inwestorzy wycofują się z Polski

Polskie akcje i obligacje tanieją, inwestorzy wycofują się z naszego rynku. Boją się stanu finansów państwa oraz złych informacji ze strefy euro. Niepokoi też załamanie giełdy węgierskiej na wieść o nacjonalizacji OFE.

Problemy Irlandii i spekulacje na temat podobnego scenariusza dla Portugalii i Hiszpanii nie pozwalają rynkom odreagować negatywnego sentymentu. Koniec tygodnia przyniósł gwałtowne osłabienie złotego, trudno też oczekiwać poprawy nastroju w przyszłym tygodniu, gdyż ryzyko zakażenia problemami irlandzkim nadal wisi nad innymi krajami strefy euro.

- Dzisiaj sporo się działo na rynku, mieliśmy słabe otwarcie, wzrost notowań dolara. Nadal istotne są kłopoty Irlandii i ewentualne rozszerzenie ich ma Portugalię i Hiszpanię. Nastrój psuje także konflikt koreański - powiedział PAP Marek Cherubin, diler walutowy z Banku BPH.

Reklama

- Generalnie sentyment jest słaby, a umocnienie dolara także nie wspiera złotego - dodał.

Na należącej do Korei Płd. wyspie Yeonpyeong, ostrzelanej we wtorek przez Koreę Płn., słyszano w piątek odgłosy artylerii. Południowokoreańska armia zapewnia, że na wyspę nie spadły żadne pociski. Według niej odgłosy pochodziły z terytorium Korei Płn.

Zdaniem dilera przyszły tydzień może przynieść niewielką poprawę nastrojów na rynkach.

- Jednak cały czas nad rynkiem będą wisiały problemy krajów strefy euro - podkreślił Cherubin.

Po tym jak rząd Irlandii przyjął pakiet pomocowy z UE i MFW, rynki spekulują, że taki sam scenariusz czeka Portugalię i być może Hiszpanię.

Przedstawiciele obu tych krajów stanowczo zaprzeczają potrzebie pomocy finansowej.

W niedzielę rząd Irlandii zdecydował się na przyjęcie pakietu ratunkowego z UE i MFW, aby ratować finanse państwa i irlandzki sektor bankowy.

W czwartek Jean-Claude Juncker, szef grupy skupiającej ministrów finansów ze strefy euro, ocenił, że w Portugalii nie ma prawdopodobnie "niezwłocznego" ryzyka, że kraj będzie musiał zwrócić się o pomoc finansową po tym, jak zrobiła to Irlandia.

Zdaniem kanclerz Niemiec Angeli Merkel, przyszły stały mechanizm antykryzysowy dla państw strefy euro powinien umożliwić pociągnięcie także prywatnych inwestorów do odpowiedzialności za koszty ratowania zadłużonych krajów.

Inwestorzy skupienie na problemach strefy euro

Inwestorzy z krajowego rynku długu nerwowo reagują na problemy krajów strefy euro, polskie papiery tracą w ślad za tymi z peryferyjnych krajów eurolandu.

- Piątek był kolejnym dniem, trzecim z kolei, kiedy obserwujemy dużą zmienność cen. Obroty są umiarkowane, na rynku widoczni są przede wszystkim inwestorzy lokalni. To co obserwujemy jest zdeterminowane przez czynniki zewnętrzne, to jest pochodna wydarzeń w Irlandii - podsumował w rozmowie z PAP piątkową sesję Marek Kaczor, diler obligacji z PKO BP.

- Nam jest bliżej do krajów o gorszym postrzeganiu przez inwestorów niż do niemieckich bundów, więc jak rozszerza się spread między papierami portugalskimi a niemieckimi to dotyka to także nasz rynek - dodał.

Kaczor podkreślił także, że przecena dotyczyła przede wszystkim papierów 5-letnich i dłuższych.

- Krótki koniec trzyma się dosyć dobrze, mieliśmy kilka wypowiedzi na rynku za utrzymaniem stóp procentowych, m.in. Glapińskiego. To wspiera krótki koniec - uważa diler.

Adam Glapiński z Rady Polityki Pieniężnej w wywiadzie dla PAP ocenił, że nagła i gwałtowna aprecjacja kursu złotego byłaby zjawiskiem niekorzystnym, dlatego RPP nie powinna obecnie, poprzez stopy procentowe, stwarzać dodatkowego impulsu do napływu kapitału zagranicznego do Polski. Jego zdaniem silny złoty jest w tej chwili czynnikiem antyinflacyjnym, silniejszym i szybszym niż zmiana poziomu stóp procentowych.

Zdaniem Kaczora wydarzenia na lokalnym rynku w przyszłym tygodniu będą zależały od tego co się wydarzy w strefie euro.

- Jeżeli postrzeganie papierów krajów peryferyjnych będzie nadal słabe, a spread do bundów będzie wzrastał, to taki sam scenariusz będzie u nas - podkreślił diler.

- Nawet kwestie techniczne tracą znaczenie, jak np. przebicie 6 proc. na papierach 10-letnich - dodał.

         piątek  piątek  czwartek
          16.00    9.50     16.15
EUR/PLN  4,0140  4,0020    3,9784
USD/PLN  3,0300  3,0150    2,9798
EUR/USD  1,3249  1,3280    1,3350
OK1012     4,70    4,70      4,68
PS0415     5,45    5,48      5,43
DS1020     6,12    6,13      6,06
INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: załamanie giełdy | akcje i obligacje | Polskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »