Przed świętami na rynku złotego spokojniej niż na rynku długu

Przed świętami nie należy się spodziewać większych wahań na rynku złotego i zachowany raczej zostanie przedział 4,1350-4,1850 - oceniają dilerzy. Więcej emocji można oczekiwać na rynku długu, który może znaleźć się pod presją wycen kwartalnych i publikacji informacji MF o podaży papierów skarbowych w II kwartale.

- W tej chwili jesteśmy skazani na niską zmienność, w środę na rynku złotego była ona właściwie symboliczna. Nie wydaje się, żebyśmy przed świętami wybili się z przedziału 4,1350-4,1850 - powiedział Tomasz Chmielarski, diler walutowy BRE Banku.

Według dilera sytuacja mogłaby się odmienić, gdyby pojawiły się nowe informacje z południa Europy.

- Dolar jest mocniejszy w stosunku do euro, ale nie przekłada się to specjalnie na złotego. Wydajemy się być bliżej tych słabszych poziomów - powiedział.

- Jest raczej sennie i przed świętami nie ma się czego spodziewać - dodał.

Reklama

Mniej sennie na rynku długu

- Dużo się dzieje na rynkach bazowych, ponieważ inwestorzy tracą zaufanie do fundamentalnych zasad rządzących bankowością. Te rozwiązania na Cyprze mogą wcześniej albo później okazać się pewnego rodzaju modelem w działaniach antykryzysowych - powiedział Arkadiusz Urbański, ekonomista Pekao SA.

Według niego zachowanie polskich obligacji bardzo przypomina zachowanie niemieckich papierów dłużnych.

- Inwestorzy wciąż szukają bezpieczeństwa na rynku niemieckich bundów. Rynek polskiego długu jest traktowany od jakiegoś czasu bardzo podobnie, nie jako rynek ryzykowny - dodał.

Ekonomista dodał, że pod koniec tygodnia można oczekiwać ruchu na polskim rynku długu, ponieważ będzie on istotny z punktu widzenia wycen kwartalnych. Dodatkowo Ministerstwo Finansów zaprezentuje podaż papierów skarbowych w drugim kwartale.

- Możemy mieć większą zmienność niż dzisiaj, nie tylko pod wpływem fundamentalnych przyczyn, tylko związanego z wycenami kwartalnymi zjawiska window-dressingu. Rynek może też w jakiś sposób zareagować, gdyby zaoferowana przez Ministerstwo Finansów podaż papierów skarbowych okazała się inna od oczekiwanej - powiedział.

- Ale większych reakcji możemy spodziewać się dopiero w przyszły wtorek albo środę. Potem będziemy też czekali na kolejną decyzję RPP - dodał.

          środa   środa  wtorek
          16.40    9.40   16.20
EUR/PLN  4,1822  4,1816  4,1770
USD/PLN  3,2735  3,2603  3,2451
EUR/USD  1,2774  1,2826  1,2873
OK0715     3,13    3,14    3,14
PS0418     3,36    3,34    3,38
DS1023     3,86    3,86    3,90
PAP
Dowiedz się więcej na temat: waluty | spodziewać
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »