Rosja: Do obiegu wchodzą nowe banknoty - 200 i 2000 rubli
W Rosji do obiegu weszły w czwartek nowe banknoty - o nominałach 200 i 2000 rubli (ok. 12,5-125 zł). Mają one uprościć płatności, bo wiele z nich mieści się między 100 i 500 rublami oraz 1000 i 5000 rubli (ok. 6-31 zł i 60-310 zł).
Nowe banknoty przedstawiła w czwartek prezes banku centralnego Rosji Elwira Nabiullina. Wyjaśniła, że będą one wprowadzane do obiegu stopniowo, a w skali masowej nastąpi to w grudniu. Wraz z wprowadzeniem nowych nominałów zmniejszana będzie liczba znajdujących się w obiegu banknotów o wartości 100 i 1000 rubli.
Na banknocie 200-rublowym znajduje się wizerunek Sewastopola - jednego z głównych miast na zaanektowanym przez Rosję w 2014 roku Krymie. Na banknocie umieszczono szkic pomnika ku czci rosyjskich okrętów zatopionych w latach 1854-55, w czasie wojny krymskiej. Autorem pomnika był estoński rzeźbiarz Amandus Heinrich Adamson.
Na wyższym nominale, 2000 rubli, przedstawiono obiekty znajdujące się na rosyjskim Dalekim Wschodzie, w tym nowy kosmodrom Wostocznyj w obwodzie amurskim, który ma być najnowocześniejszym takim obiektem na świecie.
Obecnie banknoty w Rosji emitowane są w nominałach 50, 100, 500, 1000 i 5000 rubli, każdy ma nieco inną barwę. Widnieją na nich wizerunki obiektów architektury i kultury Moskwy, Petersburga, Archangielska, Jarosławia i Chabarowska.
W grudniu 2015 roku, blisko dwa lata po aneksji Krymu, którą kraje zachodnie i Ukraina konsekwentnie uznają za nielegalną, bank centralny Rosji wyemitował okolicznościowy banknot o nominale 100 rubli z wizerunkami Krymu i Sewastopola.
Z Moskwy Anna Wróbel
Narodowy Bank Ukrainy (NBU) zakazał operacji z użyciem rosyjskich banknotów i monet, na których znajdują się motywy "związane z okupacją przez Federację Rosyjską jednostek administracyjno-terytorialnych Ukrainy".
Rozporządzenie NBU w tej sprawie opublikowano w piątek w odpowiedzi na wprowadzenie przez Centralny Bank Rosji nowego banknotu 200-rublowego, na którym umieszczono motywy z Sewastopola na Krymie.
Zgodnie z dokumentem dotyczy to pieniędzy, na których widnieją mapy, symbole, budynki, pomniki, a nawet krajobrazy z terytoriów ukraińskich, które dziś są pod kontrolą Rosji.
Zakaz operacji z takimi banknotami czy monetami dotyczy operacji walutowych między bankami, kantorów wymiany walut oraz przekazów pocztowych.
Rosja zaanektowała należący do Ukrainy Krym w marcu 2014 roku, po referendum, które władze Ukrainy i Zachód uznają za nielegalne.
Z Kijowa Jarosław Junko