Reklama

RPP podniesie stopy procentowe o 75 pkt. bazowych - analitycy

Analitycy firmy Ebury oceniają, że Rada Polityki Pieniężnej na czwartkowym posiedzeniu podniesie stopy procentowe o 75 pkt. bazowych. Zdaniem analityków, zbliżamy się do momentu, w którym RPP zakończy podnoszenie stóp.

"Większość ekonomistów, w tym również my, spodziewa się w tym tygodniu podwyżki stóp NBP o 75 pkt bazowych - czyli ruchu jak w ostatnich dwóch miesiącach. Część prognostów opowiada się jednak za podwyżką o 100 pkt. bazowych, a podobna liczba - o tylko 50 pkt. bazowych" - podano w komentarzu Ebury.

Kiedy koniec podnoszenia stóp?

Według analityków zbliżamy się do momentu, w którym RPP zakończy podnoszenie stóp. Sądzą oni jednak, że po podwyżce w lipcu po wakacjach powinno nastąpić dalsze zacieśnianie, być może o mniejszej skali, chyba że sytuacja gospodarcza znacznie się pogorszy.

Reklama

Analitycy Ebury ocenili, że podwyżka o skali mniejszej niż 75 pkt. bazowych wpłynęłaby negatywnie na notowania złotego.

Ważna komunikacja

"Jednocześnie co najmniej równie istotna jak sama decyzja będzie komunikacja Rady po posiedzeniu. Pozwoli ona ocenić zamiary banku centralnego w kontekście pogarszającej się sytuacji gospodarczej. Oświadczenie po decyzji, nowe projekcje makroekonomiczne i komentarze prezesa Adama Glapińskiego podczas konferencji prasowej następnego dnia będą uważnie analizowane przez inwestorów w poszukiwaniu wskazówek dotyczących dalszych kroków banku centralnego" - dodali.

Rośnie inflacja

Według Ebury, kluczowym argumentem za kontynuacją podwyżek stóp w Polsce jest rosnąca inflacja.

Decyzja w sprawie wysokości stóp procentowych NBP zostanie ogłoszona w najbliższy czwartek.

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!

Rada Polityki Pieniężnej na początku czerwca podniosła stopy procentowe o 75 pkt. bazowych. Tym samym stopa referencyjna NBP wzrosła do 6 proc., stopa lombardowa do 6,5 proc., stopa depozytowa zaś do 5,5 proc. Wzrosły także stopa redyskontowa weksli - do 6,05 proc. - oraz stopa dyskontowa weksli - do 6,1 proc. Była to dziewiąta z rzędu podwyżka stóp procentowych NBP w cyklu rozpoczętym w październiku 2021 r.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »