RPP stoi przed ważnym dylematem

Dziś RPP po raz kolejny zaostrzy parametry polityki pieniężnej. Analitycy ING Banku Śląskiego spodziewają się podwyżki stopy referencyjnej o 1 pkt proc. (konsensus: 0,75 pkt proc.). Jednym z głównych powodów dla których Rada zdecyduje się na znaczący wzrost kosztu pieniądza są coraz bardziej widoczne efekty wtórne, na które wskazuje utrzymujący się w ostatnich miesiącach wzrost inflacji bazowej w tempie +1,0 proc. miesiąc do miesiąca.

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc

Uwaga na spiralę inflacyjną 

Zdaniem ekspertów z ING, rodzi to ryzyko utrwalenia się samonapędzającej się inflacji.  Źródłem zaniepokojenia dla władz monetarnych powinna być także nasilająca się presja płacowa. W kwietniu przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 14,1 proc. r/r. 

Na czwartek została zapowiedziana konferencja prasowa prezesa NBP Adama Glapińskiego na temat sytuacji gospodarczej w Polsce i jej perspektywach. 

Reklama

Podwyżka NBP wsparciem dla złotego, słabsze SPW

Złotemu pomagają informacje o zaakceptowaniu krajowego KPO i perspektywie napływu zaliczek w 2 połowie 2022. Przy stabilnym lub lekko rosnącym kursie eurodolara powinno to pozwolić na zejście pary euro/złoty nawet poniżej 4,55.

"Przed końcem roku para powinna dotrzeć do okolic 4,50, z ryzykiem większego spadku. Im dalej od rozpoczęcia wojny na Ukrainie, tym mniej wrażliwe na to ryzyko powinny być rynki" - ocenili analitycy.

Złoty liczy na KPO

Złotego wspierać powinny też dalsze podwyżki stóp NBP, silniejsze niż wycenia to rynek i najprawdopodobniej zdecydowanie większe niż EBC - tzn. korzystny dla złotego dysparytet wobec euro tylko wzrośnie.

Dodatkowym wsparciem będzie ewentualna wypłata pierwszych zaliczek z KPO, które po zmianie strategii MF będą wymieniane na rynku tworząc dodatkowy popyt na złotego.

EUR/PLN

4,3352 -0,0003 -0,01% akt.: 25.04.2024, 07:31
  • Kurs kupna 4,3334
  • Kurs sprzedaży 4,3369
  • Max 4,3344
  • Min 4,3365
  • Kurs średni 4,3352
  • Kurs odniesienia 4,3355
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN



 


INGBank
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »