RPP: Stopy procentowe bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - poinformowała w środę RPP.

Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:

stopa referencyjna 0,10 proc. w skali rocznej;
stopa lombardowa 0,50 proc. w skali rocznej; 
stopa depozytowa 0,00 proc. w skali rocznej;
stopa redyskonta weksli 0,11 proc. w skali rocznej;
stopa dyskontowa weksli 0,12 proc. w skali rocznej.

W celu wzmocnienia oddziaływania poluzowanej polityki, NBP może interweniować na FX - RPP

RPP poinformowała w komunikacie po styczniowym posiedzeniu, że NBP może stosować interwencje walutowe w celu wzmocnienia oddziaływania poluzowania polityki pieniężnej na gospodarkę. Rada ponownie wskazała na brak trwalszego i wyraźnego dostosowania kursu złotego. NBP będzie nadal skupował SPW i obligacje z gwarancją Skarbu Państwa.

Reklama

"W celu wzmocnienia oddziaływania poluzowania polityki pieniężnej na gospodarkę NBP może także stosować interwencje na rynku walutowym" - napisano.

"NBP będzie nadal prowadził operacje zakupu skarbowych papierów wartościowych i dłużnych papierów wartościowych gwarantowanych przez Skarb Państwa na rynku wtórnym w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku. Celem tych operacji jest zmiana długoterminowej struktury płynności w sektorze bankowym, zapewnienie płynności rynku wtórnego skupowanych papierów wartościowych oraz wzmocnienie oddziaływania obniżenia stóp procentowych NBP na gospodarkę, tj. wzmocnienie mechanizmu transmisji monetarnej" - dodano.

Według komunikatu, terminy oraz skala prowadzonych działań będą uzależnione od warunków rynkowych.

NBP będzie także nadal oferować kredyt wekslowy przeznaczony na refinansowanie kredytów udzielanych przedsiębiorcom przez banki.

RPP podtrzymała w środowym komunikacie wcześniej używane sformułowanie dotyczące kształtowania się kursu złotego.

"Tempo ożywienia gospodarczego może być także ograniczane przez brak wyraźnego i trwalszego dostosowania kursu złotego do globalnego wstrząsu wywołanego pandemią oraz poluzowania polityki pieniężnej NBP" - napisano.

Od połowy grudnia zarząd NBP dokonuje zakupu walut obcych na rynku walutowym w celu wzmocnienia oddziaływania poluzowania polityki pieniężnej NBP na gospodarkę - poinformował na początku stycznia prezes NBP A. Glapiński, potwierdzając wcześniejsze nieoficjalne doniesienia medialne. Po raz pierwszy NBP wkroczył na rynek 18 grudnia.

Prezes Glapiński powiedział w styczniu Obserwatorowi Finansowemu, że brak dostosowania kursowego osłabia działanie naturalnego mechanizmu, który pozwala gospodarkom o płynnym kursie złagodzić skalę osłabienia koniunktury, wzmocnić możliwości ożywienia i ograniczyć ryzyko nadmiernego obniżenia inflacji.

Dodał, że narastająca ostatnio presja na wzrost wartości złotego jest "bardzo niepokojąca i bardzo szkodliwa".

"Szkodliwa z punktu widzenia odbicia wzrostu naszego PKB i utrzymania dynamiki eksportu. W sytuacji naszej projekcji inflacji w 2021 r. na niskim poziomie, tworzy to oczywiście przestrzeń do ewentualnych, zdecydowanych interwencji banku centralnego" - wskazał wówczas Glapiński.

W tym samym wywiadzie Glapiński nie wykluczył cięcia stóp procentowych w I kw. 2021 r., przy czym poprzeczkę dla takiego ruchu zawiesił dość wysoko (wystąpienie III fali pandemii, ryzyko spadku inflacji poniżej celu). Na obecną chwilę stabilizacja stóp jest według Glapińskiego bazowym scenariuszem, a marcowa projekcja inflacji umożliwi lepszą ocenę dalszych działań w polityce pieniężnej.

Rada podtrzymała w komunikacie z 13 stycznia, że polityka pieniężna NBP łagodzi negatywne skutki pandemii, wspiera aktywność gospodarczą oraz stabilizuje inflację na poziomie zgodnym ze średniookresowym celem inflacyjnym NBP.

Podtrzymano także sformułowanie, że polityka pieniężna poprzez pozytywny wpływ na sytuację finansową kredytobiorców oddziałuje także w kierunku wzmocnienia stabilności systemu finansowego.

Według RPP można oczekiwać, że po spadku PKB w 2020 r., w bieżącym roku nastąpi ożywienie aktywności gospodarczej, przy czym skala ożywienia będzie zależała przede wszystkim od sytuacji epidemicznej i związanych z nią restrykcji.

"Dalszy przebieg pandemii oraz jej wpływ na sytuację gospodarczą w kraju i za granicą pozostaje głównym źródłem niepewności dotyczącej kształtowania się krajowej koniunktury" - napisano.

"Pozytywnie na koniunkturę będą oddziaływać działania ze strony polityki gospodarczej, w tym poluzowanie polityki pieniężnej NBP. Wzrost aktywności może być natomiast ograniczany przez podwyższoną niepewność oraz słabsze niż przed pandemią nastroje podmiotów gospodarczych, które będą skutkować istotnym obniżeniem dynamiki inwestycji" - dodano.

Rada Polityki Pieniężnej na jednodniowym posiedzeniu w dn. 13 stycznia utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa nadal wynosi 0,10 proc. w skali rocznej.

Na piątek 15 stycznia (godz. 16.00) zaplanowano konferencję prezesa Adama Glapińskiego w formie transmisji internetowej.

Na posiedzeniach między 17 marca a 28 maja 2020 r. RPP trzykrotnie obniżyła stopę referencyjną, łącznie o 140 pb., w krokach po 50, 50 i 40 pb., do poziomu 0,10 proc.

Kolejne decyzyjne posiedzenie RPP zaplanowano na 3 lutego.

Polityka kursowa stała się częścią polityki pieniężnej; nie wiadomo, czy NBP wprowadził FX floor - Pekao

- Polityka kursowa stała się częścią polityki pieniężnej, ale na razie nie wiadomo, czy NBP wprowadził politykę na wzór Czech i Szwajcarii i ustanowił maksymalny tolerowany poziom kursu - ocenił w komentarzu do komunikatu po posiedzeniu RPP ekonomista Banku Pekao Piotr Bartkiewicz.

"RPP zapowiada explicite możliwość stosowania interwencji walutowych jako narzędzia +wzmacniającego oddziaływanie poluzowania polityki pieniężnej na gospodarkę+. Tym samym polityka kursowa stała się częścią polityki pieniężnej po raz pierwszy od dwóch dekad" - napisano w nocie.

"Z wywiadu z prezesem NBP (z 5. stycznia - PAP) możemy wnioskować, że rola kursu walutowego w kalkulacjach NBP jest nawet większa niż wskazywałoby na to miejsce kwestii kursowych w komunikacie. Ze względu na strukturę bilansu płatniczego RPP obawia się znaczącej aprecjacji złotego w kolejnych miesiącach i jest gotowa podporządkować stosowanie innych instrumentów polityce kursowej. W szczególności groźba obniżki stóp procentowych może powrócić, jeśli koniunktura się pogorszy, bądź złoty przekroczy nieformalne poziomy ostrzegawcze (przedział 4,40-4,50 na parze EUR-PLN) i interwencje walutowe okażą się niewystarczające. W chwili obecnej nie jest dla nas jasne, czy NBP jest gotowy na zwiększenie rezerw walutowych w skali, jaka stała się udziałem banków centralnych Szwajcarii i Czech w poprzednich latach (ustanawiających maksymalny poziom kursu). (...) Póki co jednak rynek FX kooperuje i aktualne poziomy kursu złotego są dla NBP komfortowe" - dodano.

RPP wskazała w środowym komunikacie, po raz pierwszy jako organ odnosząc się do grudniowych interwencji FX NBP, że w celu wzmocnienia oddziaływania poluzowania polityki pieniężnej na gospodarkę NBP może stosować interwencje na rynku walutowym.

Rada Polityki Pieniężnej na jednodniowym posiedzeniu w dn. 13 stycznia utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa nadal wynosi 0,10 proc. w skali rocznej.

Na piątek 15 stycznia (godz. 16) zaplanowano konferencję prezesa Glapińskiego w formie transmisji internetowej. 

- - - - -

Wszyscy z 20 ankietowanych przed styczniowym posiedzeniem RPP przez PAP Biznes ekonomistów oczekiwali, że RPP utrzyma obecny poziom stóp procentowych w styczniu i w lutym. Jedynie dwa ośrodki spodziewały się obniżki stopy referencyjnej o 10 pb., do zera, w marcu. 18 ośrodków prognozowało stabilizację stóp do końca 2021 r., a 13 oczekiwało, że stopa referencyjna znajdować się będzie na koniec 2022 r. na dotychczasowym poziomie 0,10 proc.

Cięcia kosztu pieniądza w I kw. 2021 r. nie wykluczył na początku stycznia prezes NBP Adam Glapiński, przy czym poprzeczkę dla takiego ruchu zawiesił dość wysoko (wystąpienie III fali pandemii, ryzyko spadku inflacji poniżej celu). Na obecną chwilę stabilizacja stóp jest według Glapińskiego bazowym scenariuszem, a marcowa projekcja inflacji umożliwi lepszą ocenę dalszych działań w polityce pieniężnej.

Na posiedzeniach między 17 marca a 28 maja 2020 r. RPP trzykrotnie obniżyła stopę referencyjną, łącznie o 140 pb., w krokach po 50, 50 i 40 pb., do poziomu 0,10 proc.

Nadwyżka w obrotach bieżących w listopadzie wyniosła 1.725 mln euro vs konsensus 1.972,5 mln euro nadwyżki - NBP

Nadwyżka w obrotach bieżących w listopadzie 2020 r. wyniosła 1.725 mln euro wobec konsensusu 1.972,5 mln euro nadwyżki - podał Narodowy Bank Polski. Eksport wzrósł w listopadzie o 9,5 proc. rdr wobec konsensusu wzrostu o 6,4 proc. rdr, a import wzrósł o 5,3 proc. rdr wobec prognozy wzrostu o 1,7 proc.

W XI '20 rósł eksport baterii samochodowych, urządzeń łączności bezprzewodowej i telewizorów - NBP

Motorem wzrostu eksportu w listopadzie 2020 r. był wywóz baterii samochodowych, urządzeń łączności bezprzewodowej, odbiorników telewizyjnych, odzieży oraz części motoryzacyjnych - podał NBP w komentarzu do bilansu płatniczego.

"Istotny wpływ na kształtowanie się w listopadzie wartości eksportu miał fakt, że był on o jeden dzień roboczy dłuższy niż listopad 2019 r. Do wzrostu przyczynił się większy w porównaniu z 2019 r. eksport baterii samochodowych, urządzeń łączności bezprzewodowej, odbiorników telewizyjnych, odzieży oraz części motoryzacyjnych" - napisano.

W listopadzie odnotowano najwyższy poziom dynamiki zarówno eksportu jak i importu w 2020 r. Eksport wyrażony w złotych wyniósł 103,4 mld zł, a import 95,5 mld zł.

Największy wzrost po stronie importu nastąpił w grupach obejmujących odzież, preparaty diagnostyczne, urządzenia łączności bezprzewodowej oraz komputery.

Na niższy poziom dynamiki importu w porównaniu z eksportem oraz dalszy wzrost dodatniego salda towarów wpłynęły spadki wartości dostaw ropy naftowej i samochodów osobowych.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP/INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »