Rynek walutowy: Złoty czeka inflację i Moodys

Zdaniem ekonomistów PKO BP, nie ma obecnie fundamentalnych przesłanek za dalszym umacnianiem złotego, a otoczenie globalne może w najbliższym czasie wspierać wzrost kursu EUR/PLN do okolic 4,80. Rentowności SPW mogą natomiast w najbliższych dniach utrzymywać się w okolicach 8 proc., na co w opinii analityków wpływać będzie utrzymująca się globalna presja inflacyjna. Zdaniem analityków z PKO BP presja na osłabienie złotego w najbliższych dniach może wzrosnąć.

Presja na dług i złotego

"Złoty pozostaje relatywnie mocny pomimo wychłodzenia globalnych nastrojów inwestycyjnych na co wpływ wciąż może mieć sygnalizowane wcześniej przez nas utrzymywanie niskiej płynności złotowej w celu wsparcia kursu walutowego. Jednak dalszy wzrost inflacji w Polsce (około 18 proc. rdr w październiku) wraz z powrotem presji ze strony dolara w przypadku podtrzymania jastrzębiej retoryki przez prezesa Fed-u mogą być punktem zwrotnym, przemawiającym za odbiciem kursu EUR/PLN w kierunku 4,80" - napisali w Dzienniku rynkowym ekonomiści PKO BP.

Reklama

EUR/PLN

4,2759 0,0027 0,06% akt.: 12.12.2024, 14:15
  • Kurs kupna 4,2753
  • Kurs sprzedaży 4,2764
  • Max 4,2829
  • Min 4,2685
  • Kurs średni 4,2759
  • Kurs odniesienia 4,2732
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

Ważna ocena ratingowa

Analitycy Credit Agricole w raporcie wskazali, oczekujemy, że agencja nie zmieni ratingu Polski ani jego perspektywy, jednak w komunikacie znajdą się fragmenty akcentujące trwający obecnie spór na linii Polska-UE. Decyzja agencji zostanie ogłoszona po zamknięciu europejskich rynków, a tym samym ewentualna reakcja rynku walutowego i rynku długu na tę decyzję nastąpi dopiero w przyszłym tygodniu. W maju br. agencja utrzymała rating Polski na poziomie A2 z perspektywą stabilną. W uzasadnieniu do decyzji agencja zwróciła uwagę, że bieżący rating jest wypadkową trzech czynników. Pierwszym z nich są starania kraju o zwiększenie bezpieczeństwa  energetycznego oraz posiadane gwarancje bezpieczeństwa NATO i obecność wojsk, co ogranicza zagrożenie geopolityczne wynikające z inwazji Rosji na Ukrainę.

Drugim czynnikiem są silne fundamenty polskiej gospodarki i wciąż silne ramy instytucjonalne, pomimo wyzwań związanych ze stopniowym pogarszaniem się sytuacji w zakresie praworządności. Trzecim czynnikiem jest korzystna struktura zadłużenia Polski i relatywnie niski koszt jego obsługi.  Agencja zwróciła wówczas uwagę, że znaczące pogorszenie sytuacji w zakresie praworządności, które miałoby negatywny wpływ na klimat biznesowy w Polsce i prowadziłoby do dalszej eskalacji sporu z UE, oddziaływałoby w kierunku pogorszenia wiarygodności kredytowej Polski.

W podobnym tonie wypowiedział się dwa tygodnie temu główny analityk Moody's na Polskę S. Dyck w kontekście zablokowania wypłaty środków w ramach unijnej perspektywy finansowej 2021-2027. Zaznaczył on, że dalsze znaczące pogorszenie się sytuacji w obszarze  praworządności, które miałoby negatywny wpływ na lokowanie biznesu w Polsce, a także dalsza intensyfikacja konfliktu z instytucjami UE byłyby czynnikami negatywnymi dla oceny kredytowej.

Jak prognoza dla złotego?

Eksperci z ING Banku uważają, że w perspektywie średnio i długoterminowej wiele czynników pozostaje negatywnych dla złotego. Utrzymuje się wysoka niepewność w kwestii dostępu do funduszy z UE, a krajowe władze nie wykazują gotowości do kompromisu z KE.  Oczekujemy także, że listopadowe posiedzenie RPP może zgasić oczekiwania na dalsze znaczące podwyżki stóp NBP. W naszej ocenie, prawdopodobieństwo zacieśnienia polityki pieniężnej w skali przekraczającej 50 pb w najbliższych miesiącach jest raczej niskie, co przełoży się na ponowną presję na PLN. Kurs EUR/PLN najprawdopodobniej zakończy ten rok na poziomach wyższych niż 4,80.

Dalszy wzrost stóp procentowych w strefie euro


Koniec października obfitował w ważne statystyki i wydarzenia z obu stron Atlantyku. W strefie euro odbyło się posiedzenie EBC, który zgodnie z szacunkami rynku, podniósł stopy procentowe o 75 pkt. bazowych, dzięki czemu główna stopa procentowa wyniosła 2 proc. (ostatni raz tak wysoka była na początku 2009 r.).

 EBC ogłosił, że zamierza dalej podnosić stopy, aby zapewnić powrót inflacji do średniookresowego celu inflacyjnego na poziomie 2%. W tym względzie podwyżki stóp będą zależały od kształtowania się inflacji i gospodarki europejskiej. W przypadku operacji TLTRO III nastąpiła zmiana - EBC zdecydował się na dostosowanie stóp procentowych lub stawek indeksowych od 23 listopada. Tym samym kończy się okres niezwykle tanich kredytów długoterminowych dla banków komercyjnych. Jeśli chodzi o redukcję bilansu EBC, to więcej zostanie ogłoszone na grudniowym posiedzeniu. W USA wzrosła gospodarka w III kw., o 2,6% kw/kw w ujęciu rocznym - wynika ze wstępnych szacunków.

W Polsce podaż pieniądza M3 przyspieszyła do 7,7 proc. r/r we wrześniu z 7,4 proc. r/r w sierpniu. Stopa bezrobocia spadła we wrześniu do 5,1 proc. (z 5,2 proc. w sierpniu). Niższy od oczekiwań spadek bezrobocia wynikał z rewizji definicji gospodarstwa rolnego. Kolejnym bardzo ważnym wydarzeniem makroekonomicznym na polskiej scenie będzie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) w dniu 9 listopada.

Na rynku walutowym złoty umocnił się w tym tygodniu wobec euro i w piątek rano był blisko poziomu 4,72 PLN/EUR, jednak prawdopodobieństwo dalszej aprecjacji złotego naszym zdaniem maleje, biorąc pod uwagę politykę pieniężną RPP. Wobec USD złoty umocnił się do nieco powyżej poziomu 4,70 PLN/USD. Na głównej parze walutowej handlowano w przedziale 0,98 i nieco poniżej 1,01 USD/EUR.                     

Malwina Krakus, analityczka instytucji płatniczej AKCENTA

USD/PLN

4,0750 0,0050 0,12% akt.: 12.12.2024, 14:15
  • Kurs kupna 4,0742
  • Kurs sprzedaży 4,0758
  • Max 4,0789
  • Min 4,0556
  • Kurs średni 4,0750
  • Kurs odniesienia 4,0700
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

                             



PAP/INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »