Reklama

Spokojny handel złotym w końcowej fazie tygodnia

Sytuacja na rynku eurodolara nie powinna wpłynąć znacząco na wycenę złotego. Handel złotym i papierami powinien odbywać w piątek bez zakłóceń i większych wahań w wycenie - prognozują analitycy bankowi.

"Dla sytuacji rynkowej kluczowe dziś będą komentarze dotyczące łączonej pomocy MFW i krajów UE dla Grecji" - ocenili w codziennym komentarzu analitycy Banku BPH.

Reklama

Na szczycie UE doszło w czwartek do porozumienia w sprawie mechanizmu pomocy dla Grecji z udziałem krajów strefy euro i MFW. Wysokość wsparcia nie została jednak ujawniona. Nieoficjalnie mówi się o 22 mld euro. Pomoc ma polegać na wsparciu Grecji częściowo pożyczkami bilateralnymi ze strefy euro oraz środkami z MFW, jeśli okaże się to konieczne.

Zdaniem analityków banku przyjęte rozstrzygnięcie dotyczące Grecji może sprzyjać złotemu.

"Samo porozumienie powinno zdjąć część presji z euro, a wzrost EUR-USD może sprzyjać złotemu. Jednocześnie biorąc pod uwagę, że proponowane rozwiązanie ma charakter doraźny, a nie jest systemowym rozwiązaniem, może powodować utrzymywanie się obaw związanych z ewentualnymi problemami innych krajów w przyszłości, co może ograniczyć skalę poprawy nastrojów rynkowych. W efekcie bardzo prawdopodobne, że EUR-PLN będzie w dalszym ciągu handlowany na poziomach nieco poniżej 3,90 za euro" - uważają analitycy Banku BPH.

Zdaniem analityków Pekao SA dopóki spadek euro wobec dolara nie idzie w parze z pogorszeniem nastroju na rynkach zmienność złotego będzie ograniczona.

"W perspektywie kilku sesji nie wykluczamy testów okolic 3,93 a następnie 3,95 dla EUR/PLN" - ocenili w codziennym komentarzu.

CENY PAPIERÓW W PIĄTEK BEZ WIĘKSZYCH ZMIAN

Analitycy są zgodni, że na rynku długu utrzyma się spokój.

"Koniec tygodnia nie powinien przynieść znaczących zmian na krajowym rynku długu. Jeżeli dojdzie do umocnienia złotego, to nie można wykluczyć spadków rentowności, jednak skala tego ruchu powinna być ograniczona" - napisali analitycy Banku BPH.

Również analitycy banku Pekao SA spodziewają się nieznacznych zmian cen obligacji.

"Spadek wartości złotego na tle spadającego EUR/USD może spowodować nieznaczną realizację zysków wzdłuż krzywej rentowności, jednak sytuacja na polskim rynku długu jest dobra i stabilna" - podkreślają.

     piątek  czwartek czwartek
      9.20   16.05   9.20
EUR/PLN  3,8826  3,8828  3,8873
USD/PLN  2,9064  2,9065  2,9151
EUR/USD  1,3354  1,3356  1,3330
OK0712  4,67   4,70   4,66
PS0415  5,20   5,22   5,19
DS1019  5,52   5,54   5,52
Dowiedz się więcej na temat: handel | sytuacja | analitycy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »