Reklama

Spotkanie ws. Grecji kluczowe dla notowań złotego

Spotkanie ministrów finansów strefy euro w sprawie pomocy dla Grecji będzie w poniedziałek kluczowym wydarzeniem dla notowań złotego, który w przypadku pozytywnych rozstrzygnięć może się dalej umacniać - uważają ekonomiści. W przypadku akceptacji programu wsparcia dla Grecji może także dojść do nieznacznego wzrostu cen obligacji.

Ekonomiści z banku Citi Handlowy wskazują, że nowy tydzień rozpoczyna się od wyraźnej poprawy nastrojów na rynkach światowych i towarzyszącego mu umocnienia złotego.

Reklama

- Optymizm inwestorów to reakcja na podjętą podczas weekendu decyzję chińskich władz monetarnych o obniżce stopy rezerw obowiązkowych o 50pb. Decyzja ta przyczyniła się do wzrostów na światowych giełdach i wyższych cen aktywów uznawanych za "ryzykowne". - napisali w porannym raporcie.

- Dzisiaj uwaga inwestorów koncentrować się będzie na przebiegu spotkania ministrów finansów strefy euro i na informacjach płynących z Grecji. Ostatnie dni przyniosły nieco większy optymizm odnośnie wyniku rozmów z Grecją, jednak w tle wciąż pozostają obawy o to, że część polityków strefy euro może preferować scenariusz bankructwa Grecji zamiast uruchamiania kolejnego pakietu pomocowego - dodali.

W poniedziałek w Brukseli odbędzie się spotkanie ministrów finansów strefy euro, na którym ma zapaść decyzja o przyznaniu Grecji nowej pomocy, wartości 130 miliardów euro.

Także ekonomiści z BRE Banku uważają, że kurs złotego będzie się w poniedziałek kształtował głównie pod wpływem spotkania ministrów finansów strefy euro w Brukseli.

- Podjęcie ostatecznej decyzji o przyznaniu pomocy finansowej przełoży się na dalsze umocnienie złotego. Jeśli żadne decyzje nie zapadną, to złoty powinien pozostać przez pewien czas w konsolidacji - napisali w porannym raporcie.

Zdaniem ekonomistów z banku Raiffeisen sytuacja techniczna kursu złotego przemawia za kontynuacją jego umocnienia.

- Polską walutę wspiera dalsza poprawa nastrojów na rynkach na fali oczekiwań na porozumienie w sprawie udzielenia pomocy dla Grecji, które może zapaść na dzisiejszym posiedzeniu ministrów finansów strefy euro. Pozytywnie na sentyment rynkowy wpływa również obniżka stopy rezerw obowiązkowych dla banków w Chinach. Choć oddziaływanie drugiego z wymienionych czynników będzie prawdopodobnie krótkotrwałe, a zmaterializowanie się pierwszego może stanowić pretekst do chwilowej realizacji zysków, złoty w najbliższym czasie powinien kontynuować umocnienie na co wskazuje sytuacja techniczna panująca w jego notowaniach oraz duża siła kupujących na światowych giełdach - napisali w porannej nocie.

- Kursy EURPLN oraz USDPLN prawdopodobnie zejdą w okolice tegorocznych minimów usytuowanych odpowiednio na 4,1470 oraz 3,11. Perspektywę aprecjacji polskiej waluty oddaliłby dopiero powrót tych par walutowych ponad 4,20 oraz 3,21. Dzisiejsza sesja wobec braku publikacji istotnych danych makroekonomicznych oraz święta w USA będzie przebiegać pod znakiem oczekiwań na rozstrzygnięcia w sprawie Grecji - dodali.

Obligacje

Zdaniem ekonomistów z Banku Gospodarstwa Krajowego, w przypadku akceptacji programu wsparcia dla Grecji może dojść do nieznacznego wzrostu cen obligacji.

- Ponadto wsparciem dla długu jest cały czas odczuwalny napływ kapitału zagranicznego. Warto również zauważyć ubiegłotygodniowe przesunięcie w kwotowaniach kontraktów FRA, a w szczególności kontraktu 6x12, który obniżył się o 20 pb. Przesunięcie oznacza, że w kwotowaniach uwzględniona została jedna obniżka stóp o 25 pb w 2012 roku - napisali w raporcie.

Ekonomiści z banku Pekao SA spodziewają się w tym tygodniu utrwalenia rentowności obligacji na aktualnych poziomach.

- Skromny kalendarz lokalnych publikacji i wydarzeń nie będzie sprzyjał większej zmienności. Tradycyjnie kluczowe będą zmiany na rynkach bazowych. Oczekujemy wahań w przedziale 4,55-4,65 proc. (OK0114), 4,95-5,00 proc. (PS1016) oraz 5,50-5,55 proc. (DS1021) - napisali w raporcie.

poniedz. piątek piątek

9.50 16.00 9.50

EUR/PLN 4,1760 4,1815 4,1900

USD/PLN 3,1646 3,1948 3,1914

EUR/USD 1,3194 1,3129 1,3121

OK0114 4,64 4,61 4,61

PS1016 4,99 4,99 4,98

DS1021 5,53 5,51 5,52

Dowiedz się więcej na temat: waluty | spotkani

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »