Środa i piątek będzie kluczowa dla złotego?

Najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowane na środę posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, oraz piątkowa aktualizacja ratingu długu Polski przez agencję Fitch. Oczekujemy, że RPP zadecyduje na nim o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Nie wykluczamy podniesienia oceny ratingowej Polski

Dane o inflacji

Uważamy, że podczas konferencji prasowej po posiedzeniu zostanie poruszona kwestia gorszych od oczekiwań NBP danych o inwestycjach w I kw. oraz majowej inflacji, która zgodnie ze wstępnym szacunkiem ukształtowała się poniżej oczekiwań rynkowych.

Dane te są istotne z punktu widzenia perspektyw polityki pieniężnej i wzmacniają argumentację na rzecz utrzymania stabilnych stóp procentowych przez dłuższy czas. W naszej ocenie prezes NBP

A. Glapiński powtórzy swój pogląd, zgodnie z którym stopy procentowe pozostaną niezmienione co najmniej do końca 2019 r. Uważamy, że treść komunikatu po posiedzeniu Rady oraz wypowiedzi prezesa NBP podczas konferencji będą neutralne dla kursu złotego i cen polskiego długu.

Reklama

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem inflacja w Polsce zwiększyła się w maju do 1,7% r/r wobec 1,3% w kwietniu, kształtując się poniżej naszej prognozy (1,8%) i oczekiwań rynku (1,9%). GUS opublikował częściowe dane nt. struktury inflacji zawierające informacje o tempie wzrostu cen w kategoriach "żywność i napoje bezalkoholowe", "nośniki energii" oraz "paliwa".

W kierunku wzrostu inflacji ogółem oddziaływała wyższa dynamika cen paliw (9,0% r/r w maju wobec 1,4% w kwietniu). W przeciwnym kierunku oddziaływała niższa dynamika cen żywności (3,0% r/r wobec 4,1% w kwietniu). Zgodnie z naszymi szacunkami inflacja bazowa wyniosła w maju 0,5-0,6% r/r wobec 0,6% w kwietniu. Kwietniowe dane stanowią ryzyko w górę dla naszej prognozy średniorocznej inflacji w br. (1,4% wobec 2,0% w 2017 r.).

Co z ratingiem?

Na piątek zaplanowana jest aktualizacja długoterminowego ratingu długu Polski przez agencję Fitch. W grudniu ub. r. agencja utrzymała długoterminowy rating kredytowy Polski na poziomie A- z perspektywą stabilną.

W uzasadnieniu do decyzji Fitch wskazał, że obecna ocena ratingowa odzwierciedla solidne fundamenty makroekonomiczne polskiej gospodarki, w tym m.in. dobrze dokapitalizowany sektor bankowy oraz dług publiczny na poziomie podobnym do krajów o takim samym ratingu.

Uważamy, że ze względu na wyższe od oczekiwań tempo wzrostu PKB w ostatnich kwartałach oraz dobrą sytuację w finansach publicznych agencja zmieni ton komunikatu na bardziej pozytywny.

W scenariuszu bazowym oczekujemy jednak, że Fitch utrzyma w tym tygodniu dotychczasowy rating z perspektywą stabilną. Sytuacja w finansach publicznych była wskazywana jako czynnik mogący ewentualnie wpłynąć na pogorszenie, a nie poprawę oceny wiarygodności kredytowej Polski.

Ponadto, w przypadku Fitcha, wyznaczony tylko na podstawie modelu ekonometrycznego rating Polski powinien znaleźć się na poziomie "A". Jednakże ze względu na relatywnie wysoki - na tle innych krajów z takim ratingiem - dług zagraniczny netto w relacji do PKB, ocena ta została obniżona przez komitet kredytowy o jeden stopień. Fitch w grudniu 2017 r. zwrócił uwagę, że obniżenie zadłużenia zagranicznego wspieranego przez wzrost salda na rachunku obrotów bieżących oddziaływałoby w kierunku podniesienia oceny wiarygodności kredytowej Polski.

Uważamy jednak, że odnotowana nadwyżka na saldzie rachunku bieżącego w 2017 r. nie przyczyni się do podniesienia ratingu lub zmiany perspektywy. Na koniec 2017 r. dług zagraniczny netto w relacji do PKB (29,6%) kształtował się bowiem w Polsce nie tylko znacząco powyżej przeciętnej wartości dla krajów z ratingiem "A", ale również powyżej wartości odnotowanych w innych krajach z ratingiem "A-": Litwie (19,5%), Słowenii (22,2%) lub Łotwie (24,4%).

Czynnikiem, który mógłby skłonić Fitch do podniesienia perspektywy w tym tygodniu jest wysokie tempo wzrostu gospodarczego w I kw. br. Agencja prognozowała w grudniu ub. r., że tempo wzrostu PKB wyniesie 3,6% r/r w 2018 r. Fitch wskazywał, że utrzymująca się wysoka dynamika PKB, wspierająca konwergencję Polski do innych krajów z ratingiem "A", jest czynnikiem ryzyka w górę dla oceny wiarygodności kredytowej.

W rezultacie nie wykluczamy scenariusza, w którym Fitch zmieni w tym tygodniu perspektywę ratingu ze stabilnej na pozytywną. Decyzja agencji zostanie ogłoszona po zamknięciu europejskich rynków, a tym samym ewentualna reakcja rynku walutowego i rynku długu na nią nastąpi dopiero w przyszłym tygodniu.

Zloty pod dyktando Włoch

W poniedziałek złoty umocnił się względem euro, gdyż inwestorzy pozytywnie odebrali informacje o sprzeciwie prezydenta Włoch wobec nominacji ministra finansów, który jest zdeklarowanym przeciwnikiem członkostwa Włoch w strefie euro. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami we wtorek odnotowano zwiększoną awersję do ryzyka w związku z obawami, że przedterminowe wybory parlamentarne we Włoszech doprowadzą do wzrostu poparcia dla ugrupowań populistycznych.

W rezultacie nastąpiło znaczące (o 0,7%) osłabienie kursu złotego względem euro.

Następnie do końca tygodnia złoty pozostawał w trendzie wzrostowym ze względu na informacje, że Ruch 5 Gwiazd podejmie kolejną próbę utworzenia rządu ze skrajnie prawicową Ligą Północną. Skalę aprecjacji polskiej waluty ograniczały słabsze od oczekiwań dane o inflacji w Polsce, wyższa od konsensusu inflacja w strefie euro oraz wprowadzenie przez D. Trumpa ceł na stal i aluminium.

Departament makroekonomiczny

Credit Agricole Bank Polska S.A.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »