Teraz nie ma warunków wejścia do strefy euro - Hausner, Gronicki
- Teraz nie ma zarówno nominalnych, jak i strukturalnych warunków wejścia do strefy euro, jednak nie należy rezygnować z wysiłków ekonomicznych i politycznych, aby Polska została członkiem unii walutowej - oceniają Jerzy Hausner z Rady Polityki Pieniężnej i Mirosław Gronicki, doradca prezesa NBP.
"(Płynny kurs walutowy - PAP) bardzo nam pomaga w stabilizowaniu koniunktury, ale jego utrzymanie w dłuższym okresie oznacza faktyczną rezygnację z wejścia do strefy euro. Pozostawalibyśmy poza głównym trzonem gospodarczym UE. Oczywiście nie ma dzisiaj ani nominalnych, ani strukturalnych warunków wejścia Polski do unii walutowej, i trudno sobie wyobrazić, aby szybko można je było wypełnić. Jednak niepodjęcie w tym kierunku wysiłku ekonomicznego i politycznego na stałe zepchnie nas na unijne peryferia" - napisali Hausner i Gronicki we wspólnym artykule opublikowanym w poniedziałkowym wydaniu dziennika "Rzeczpospolita".
- - - - -
- Realne stopy procentowe w Polsce są relatywnie niskie, co dało przedsiębiorcom korzystną sytuację płynnościową. Jednak koszt pieniądza w gospodarce jest zbyt tani, aby wymusić na firmach efektywność i konkurencyjność - uważają Jerzy Hausner z Rady Polityki Pieniężnej i Mirosław Gronicki, doradca prezesa NBP.
"Realny poziom stóp procentowych w jest w Polsce relatywnie niski i zdecydowanie niższy niż w 2000 roku. Dlatego nawet w najtrudniejszym okresie globalnego kryzysu w 2009 roku przedsiębiorstwa miały korzystną sytuację płynnościową. Oznacza to jednak, że pieniądz w polskiej gospodarce jest prawdopodobnie zbyt tani, aby wymuszać wysoką efektywność i przyczyniać się do kreowania strukturalnej konkurencyjności" - napisali Hausner i Gronicki we wspólnym artykule opublikowanym w poniedziałkowym wydaniu dziennika "Rzeczpospolita".
Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z informacjami gospodarczymi