UOKiK: kolejny wyrok ws. sprzedaży polisolokat
Po raz kolejny sąd potwierdził, że przy sprzedaży polis z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK) konsumenci byli wprowadzani w błąd - podał w tym tygodniu w komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Jak czytamy w komunikacie Urzędu "w październiku 2018 r. Sąd Apelacyjny oddalił apelację spółki Open Finance". Apelacja spółki dotyczy decyzji prezesa UOKiK z października 2014 r., który uznał, że "Open Finance naruszyła zbiorowe interesy konsumentów".
"Spółka eksponowała korzyści przystąpienia do ubezpieczenia na życie i dożycie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym pomijając okoliczności, w których inwestycja może przynieść straty.
Nie informowała też o kosztach związanych z rozwiązaniem umowy w trakcie jej trwania. Za stosowanie nieuczciwych praktyk rynkowych, UOKiK nałożył na przedsiębiorcę karę pieniężną w wysokości ponad 1,6 mln zł" - podał UOKiK.
"We wrześniu 2017 r. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oddalił odwołanie spółki i podzielił argumentację UOKiK. Sąd wskazał, że konsument, zwracając się do specjalisty, którym jest sprzedawca, ma prawo wymagać rzetelnych i jasnych informacji na temat jego produktu" - podano w dokumencie.
W ustnych motywach rozstrzygnięcia z października br., Sąd Apelacyjny wskazał, że "konsumenci byli zapewniani przez pracowników przedsiębiorcy, o możliwości wycofania środków bez dodatkowych opłat. Nie byli oni też informowani o ryzykach inwestycyjnych.
Oprócz skarg konsumentów, kluczowym dowodem w sprawie były materiały szkoleniowe dla przedstawicieli spółki. Sąd uznał, że prezes UOKiK prawidłowo ustalił wysokość kary nałożonej na spółkę" - podał w poniedziałkowym komunikacie Urząd.
UOKiK poinformował również, że w "ostatnich latach Urząd wydał 23 decyzje w sprawie polis z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK). Sześć z nich zakończyło się nałożeniem na przedsiębiorców kar w łącznej wysokości 57 mln zł. Do tej pory wyroki zapadły w 5 sprawach. Urząd zawarł też porozumienia z 17 ubezpieczycielami. Obniżyli oni opłaty likwidacyjne tym klientom, których nie objęły wcześniejsze decyzje UOKiK".
"Wcześniej, w innych sprawach dotyczących UFK, sądy rozstrzygały po odwołaniach Aegon Polska, Idea Bank, Getin Noble Bank oraz Raiffeisen Bank" - czytamy w komunikacie.
W tym roku przedawniają się roszczenia polisolokat z 2008 roku!
W tym roku przedawnią się roszczenia osób, które rozwiązały polisy z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (tzw. polisolokaty) w 2008 roku - przypomina w komunikacie Stowarzyszenie "Przywiązani do polisy". "Kto nie wystąpi do sądu o zwrot pobranych przez ubezpieczycieli opłat likwidacyjnych bezpowrotnie utraci prawo do ubiegania się o zwrot pieniędzy" - informuje przekazany PAP komunikat.
Kto nie wystąpi do sądu o zwrot pobranych przez ubezpieczycieli opłat likwidacyjnych bezpowrotnie utraci prawo do ubiegania się o zwrot pieniędzy" - informuje przekazany PAP komunikat.
Stąd stowarzyszenie rozpoczyna akcję informacyjną pod hasłem "Nie przegap terminu - odzyskaj pieniądze z polisolokaty". "Przez najbliższe sześć tygodni udzielać będziemy porad mieszkańcom województw: dolnośląskiego, śląskiego, opolskiego, łódzkiego, mazowieckiego i zachodniopomorskiego. Kampania informacyjna Stowarzyszenia "Przywiązani do Polisy" ma pomóc w odzyskaniu pieniędzy bezprawnie zatrzymanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Uruchomiliśmy infolinię za pośrednictwem której, poszkodowani otrzymają od ekspertów bezpłatne porady, w jaki sposób odzyskać oszczędności" - cytuje komunikat Piotra Sułka ze "Przywiązanych do polisy".
Stowarzyszenie przypomina, że fundusze inwestycyjne opakowane w formę polisy na życie miały służyć pomnażaniu oszczędności. Do zakładania polis i inwestowania namawiali pracownicy banków i pośrednicy ubezpieczeniowi. "Ubezpieczyciele przez lata pobrali horrendalnie wysokie opłaty, czasami zatrzymując nawet całość wpłaconych pieniędzy. Utracone oszczędności można jeszcze odzyskać, ale nadchodzi czas przedawnienia najstarszych roszczeń" - czytamy w komunikacie.
Według komunikatu ten, kto rozwiązał polisę w 2008 roku utraci niebawem prawo do dochodzenia zwrotu pieniędzy. Stąd "należy jak najszybciej podjąć kroki prawne i wysyłać ubezpieczycielowi wezwanie do zapłaty". Obecnie, według "Przywiązanych do polisy", problem dotyczy jeszcze ponad 300 tys. osób z ponad 3,5 mln posiadaczy różnego rodzaju polis UFK.
"Najskuteczniejszą drogą do odzyskania oszczędności jest proces sądowy. Stosowanie niedozwolonych zapisów w umowach oraz nienależne wzbogacenie to najczęściej przywoływane przez sądy argumenty przy orzekaniu o zwrocie zatrzymanych kwot. W maju 2017 r. sąd zasądził 165 osobom zwrot opłat za wykup polis towarzystwa Generali. W całym kraju sądy wielokrotnie stwierdzały, że sprzedaż tzw. polisolokat była nierzetelna, a klientów nie informowano wyczerpująco o ryzyku związanym z kupowanymi polisami" - głosi komunikat.
W grudniu 2016 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zawarł ugody z ubezpieczycielami, którzy zgodzili się obniżyć wysokie opłaty likwidacyjne dotyczące UFK. "Przywiązani do polisy" przypominają jednak w swoim komunikacie, że obniżenie opłat za wykup nie dotyczy osób, które zrezygnowały z płacenia składek przed 20 grudnia 2016 roku.