Reklama

W oczekiwaniu na decyzję EBC

Rynki czekają na decyzję EBC. Do tego czasu przeważają negatywne nastroje.

Negatywne nastroje na rynkach finansowych przeważają, inwestorzy uciekają do bezpiecznych aktywów, co spowodowało m.in spadek rentowności niemieckich bundów poniżej zera. Pewne nadzieje na poprawę nastrojów gracze wiążą z czwartkowym posiedzeniem EBC.

Europejski Bank Centralny sierpniową decyzję ogłosi w czwartek o 13.45.

Rosja zgromadziła ok. 20 tys. żołnierzy przy granicy ze wschodnią Ukrainą i może ich tam wysłać. Jako pretekst do inwazji Moskwa może podać misję humanitarną lub pokojową - poinformowało w środę NATO, wyrażając zaniepokojenie w tej sprawie.

Reklama

Dodatkowo na rynek napłynęły w czwartek fatalne dane z Niemiec, gdzie w czerwcu produkcja przemysłowa wzrosła o 0,3 proc. mdm, podczas gdy w poprzednim miesiącu spadła o 1,7 proc., po korekcie ze spadku o 1,8 proc. mdm. Analitycy spodziewali się, że produkcja mdm wzrośnie o 1,2 proc.

"Czwartek na rynkach finansowych upłynie pod znakiem oczekiwania na wynik posiedzenia ECB. Wysoce prawdopodobne utrzymanie łagodnego nastawienia banku powinno teoretycznie wspierać bardziej ryzykowne aktywa, w tym złotego, oraz osłabiać wspólną walutę. Kluczowe okażą się jednak doniesienia na temat zaostrzającego się konfliktu ukraińsko-rosyjskiego. Poza groźbą wybuchu nowego konfliktu zbrojnego istotne pozostaną informacje na temat nowych sankcji nałożonych przez Rosję na USA oraz państwa UE" - piszą analitycy Banku Millennium.

"W krótkim terminie złoty jest zagrożony, jeżeli Rosja faktycznie zdecyduje się na bezpośrednią interwencję na Ukrainie. W dłuższym terminie złotemu powinien pomóc napływ środków z EBC do kraju" - dodają analitycy Banku BGŻ.

FI TEŻ CZEKA NA EBC

Dilerzy rynku długu również czekają na posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego.

"Opublikowane rano dane o produkcji przemysłowej w Niemczech przełożyły się na pobicie przez Bunda kolejnego rekordu (rentowność spadła do 1,081 proc.). W ciągu dnia oczekujemy wspierającej rynki stopy procentowej konferencji ECB. Zagrożeniem może być popołudniowa publikacja tygodniowej informacji z rynku pracy w USA, jednak zważywszy spodziewane utrzymanie obaw o spadek aktywności w Europie nie powinno to w dłuższym okresie zaszkodzić istotnie krajowym obligacjom" - spodziewają się analitycy PKO BP.

czwartek środa środa
9.05 16.05 8.50
EUR/PLN 4,2070 4,2057 4,1920
USD/PLN 3,1445 3,1495 3,1380
EUR/USD 1,3380 1,3353 1,3360
OK0716 2,40 2,41 2,43
PS0719 2,93 2,99 2,97
DS0725 3,53 3,56 3,54

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »