Reklama

W przyszłym tygodniu decyzja RPP kluczowa dla notowań złotego

Inwestorzy z uwagą śledzą w ostatnim czasie sytuację Libii i innych krajów, które dotknęła fala zamieszek, a ich nastroje przenoszą się bezpośrednio na rynki. W przyszłym tygodniu będzie to zapewne nadal jeden z głównych czynników, jakie będą miały wpływ na notowania. Dla złotego oraz krajowego rynku długu dodatkową, ważną determinantą kierunku dalszych ruchów będzie decyzja Rady Polityki Pieniężnej odnośnie stóp procentowych. Jeśli zostaną one pozostawione bez zmian, czego oczekuje większość ekonomistów, wesprze to rynek długu, negatywnie oddziaływać może jednak na kurs polskiej waluty.

Reklama

- Dziś bardzo mała aktywność na rynku. Niektórzy inwestorzy chcą ograniczyć ryzyko przed weekendem. Mamy małe odreagowanie ostatniego gwałtownego osłabienia złotego, jesteśmy na niższych poziomach, niż wczoraj, jednak nie zmienia to generalnego obrazu sytuacji - powiedział w rozmowie z PAP Jan Koprowski, diler walutowy z BNP Paribas.

Reklama

- Czekamy na rozwój wydarzeń na świecie, na Bliskim Wschodzie. Dodatkowo mamy decyzję RPP. Większość ekonomistów uważa, że do podwyżki stóp nie dojdzie. Rynek jest chyba jednak bardziej przekonany o podwyżce. Jeśli jednak Rada pozostawi stopy bez zmian, będzie to negatywne zaskoczenie i dojdzie do wyprzedaży złotego - dodał.

Rada Polityki Pieniężnej ogłosi swoją decyzję dotyczącą stóp procentowych w środę 2 marca. Zdaniem 9 z 14 ankietowanych przez PAP ekonomistów, na najbliższym posiedzeniu RPP stopy procentowe zostaną pozostawione na poziomie 3,75 proc. Ci sami ekonomiści oczekują, że podwyżka stóp procentowych będzie miała miejsce dopiero w kwietniu.

Decyzja RPP kluczowa dla rynku długu

Piątek na rynku długu był dniem niskiej aktywności inwestorów oraz niskiej zmienności. Wydarzeniem przyszłego tygodnia będzie decyzja RPP odnośnie stóp procentowych. Pozostawienie ich bez zmian będzie stanowiło wsparcie, zwłaszcza dla krótszych obligacji.

- Dziś nie było zbyt wielu transakcji ani większych zmian rentowności. Bardzo spokojnie, niska aktywność - powiedział PAP Henryk Sułek, szef dilerów SPW z Millennium Banku.

- W przyszłym tygodniu będzie decyzja RPP. Pozycjonowanie inwestorów przed Radą może powodować, że na krótkim końcu rentowności będą skakały, może być duża zmienność. Rynek jest podzielony odnośnie tego, czy dojdzie do podwyżki. Jeśli do niej nie dojdzie, będzie to stanowiło wsparcie dla długu. Ważne też jest, gdzie jest euro-złoty. Przebicie poziomu 4,0 może powodować, że część inwestorów będzie chciała odsprzedać papiery - dodał.

piątek piątek czwartek

16.25 9.25 16.40

EUR/PLN 3,9697 3,9806 3,9852

USD/PLN 2,8885 2,8781 2,8898

EUR/USD 1,3738 1,3826 1,3786

OK0113 5,07 5,08 5,09

PS0416 5,86 5,85 5,86

DS1020 6,29 6,28 6,28

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »