Waluty: Korekta na złotym nadchodzi
Mocne fundamenty polskiej gospodarki, wysoki wzrost gospodarczy odnotowany w minionym 2006 r. oraz prognozowany na ten rok poziom w okolicy 6% wskazują na utrzymanie trendu aprecjacji złotego wobec euro w ciągu następnych kilku miesięcy.
Z drugiej strony oczekiwany wzrost wartości dolara amerykańskiego w drugiej połowie 2007 r. stwarza ryzyko wzrostu kursu USD/PLN od obecnych poziomów notowanych w okolicy 2,76. W tym roku należy spodziewać się utrzymania dalszego napływu inwestycji bezpośrednich do Polski oraz funduszy unijnych wspierających wzrost gospodarczy. Podtrzymywanie wśród inwestorów apetytu na zwiększone ryzyko, niskie stopy procentowe w Japonii oraz słabość jena cały czas powodują wśród inwestorów wzrost chęci do większego zaangażowania w operacje tzw. "carry trade" polegające na zaciąganiu zobowiązań w walutach niżej oprocentowanych i inwestowaniu w aktywa wyżej oprocentowane.
Nadal nic nie wskazuje także na to, iż sytuacja polityczna może w jakiś sposób wpłynąć na notowania PLN, a wybór S. Skrzypka na początku roku na fotel prezesa NBP zasadniczo nie zmienił kursu polityki monetarnej NBP. W kwietniu Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na pierwszą od trzech lat podwyżkę stóp procentowych. Stopy procentowe wzrosły o 25 pkt. bazowych, co w rezultacie przyniosło wzrost głównej stopy procentowej do poziomu 4,25%. Na kolejną podwyżkę stóp rzędu 25 pkt. bazowych należy liczyć w III kwartale br.
Kwiecień przyniósł rekordowe umocnienie złotego względem dolara do poziomu nie obserwowanego od ponad 10 lat. Natomiast początek maja zaowocował spadkiem kursu EUR/PLN do poziomu widzianego ostatni raz w styczniu 2006 r. W procesie aprecjacji złotego wyraźnie pomaga słabość dolara amerykańskiego oraz wzrost cen surowców na rynkach światowych, co z kolei wpływa na globalne nastroje inwestorów. Utrzymywanie się kursu EUR/USD w okolicach maksimów z 2004 r. (1,3650) to wynik obaw inwestorów związanych z osłabieniem światowej gospodarki oraz narastające oczekiwania na obniżki stóp procentowych w USA. Dodatkowym wsparciem dla utrzymania się EUR/USD na wysokim poziomie są ?jastrzębie? wypowiedzi członków Europejskiego Banku Centralnego sugerujących dalsze zaostrzenie kosztu pieniądza w strefie euro.
Pod koniec maja oczekujemy zdecydowanej korekty na rynku złotego i powrotu USD/PLN do poziomu 2,82, a EUR/PLN w okolice 3,80. Korekta na rynku złotego będzie wynikała nie tylko z przesłanek technicznych, ale także z uwagi na pogorszenie nastrojów na rynkach wschodzących.
Departament Doradztwa i Analiz
DM TMS Brokers S.A.