Wcześniejsze wybory nie służą złotemu

Nie milkną echa afery taśmowej, do ryzyk politycznych, które wpływają na wycenę złotego i obligacji dołączyło ryzyko przyspieszonych wyborów. Niepewność polityczna osłabia polską walutę.

- Dziś w kalendarium brak jest kluczowych danych z Polski i zagranicy. W tej sytuacji zachowaniem kursu EUR/PLN powinny kierować obawy przed publikacją kolejnych taśm z politykami. Na parze EUR/PLN oczekujemy więc umiarkowanego wzrostu, tj. do 4,1550. W przypadku kursu EUR/USD spodziewamy się stabilizacji na 1,3630 - napisali w porannej nocie analitycy BGŻ.

- Ostatnie wydarzenia pogarszają średnioterminowe perspektywy złotego (m.in. z uwagi na ryzyko upadku rządu). Taka ewentualność wydaje się mało prawdopodobna, ale potrzeba czasu, aby przekonali się o tym inwestorzy zagraniczni - dodają.

Reklama

Premier Donald Tusk wykluczył w czwartek swoją dymisję, choć nie wcześniejsze wybory parlamentarne. O możliwości przyspieszonych wyborów mówili także prezydent Bronisław Komorowski oraz lider koalicyjnego PSL, wicepremier Janusz Piechociński.

BGŻ zwraca uwagę, że czwartkowy brak inwestorów przełożył się na istotne osłabienie złotego.

- Brak inwestorów z Polski oraz obawy przed zaognieniem sytuacji politycznej w Polsce przełożyły się wczoraj na dość silne osłabienie złotego, kurs EUR/PLN znalazł się w okolicach 4,15 - przypominają analitycy.

- Na parze EUR/USD miał natomiast miejsce umiarkowany wzrost, który kontynuowany jest dziś rano. Prawdopodobnie część inwestorów spodziewała się nieco bardziej jastrzębiego tonu komunikatu Fedu - dodają.

Z kolei Bank Millennium oczekuje, że krajowi gracze przyczynią się w piątek do stabilizacji kwotowań EUR/PLN.

- Powrót inwestorów krajowych powinien uspokoić notowania złotego, które pozostają pod presją w związku z ostatnimi wypowiedziami polityków koalicji sugerujących możliwość rozpisania wcześniejszych wyborów - napisali.

Ich zdaniem zaplanowana na godzinę 14.00 publikacja minutes z ostatniego posiedzenia RPP nie będzie miała wpływu na wycenę polskich aktywów.

***

Analitycy Banku Pekao spodziewają się, że większej aktywności na krajowym rynku można spodziewać się dopiero po weekendzie.

- Z racji "długiego weekendu" krajowi inwestorzy zareagują na decyzje Fed dopiero w poniedziałek. Dzisiaj aktywność na rynku będzie nieduża, a większych zmian w wycenach oczekujemy w przyszłym tygodniu - napisali w raporcie.

Rezerwa Federalna zgodnie z oczekiwaniami zdecydowała w środę o obniżeniu skali skupu aktywów w ramach programu luzowania ilościowego do poziomu 35 mld USD miesięcznie. Jednocześnie Fed ocenił, że tempo wzrostu w amerykańskiej gospodarce ponownie przyśpiesza, chociaż obniżył prognozę wzrostu gospodarczego w USA w tym roku.

Fed oczekuje, że stopa funduszy federalnych wyniesie pod koniec 2015 r. 1,13 proc. oraz 2,5 proc. rok później, więcej niż wcześniej zakładano.

piątek środa środa
9.15 16.00 9.00
EUR/PLN 4,1489 4,1392 4,1474
USD/PLN 3,0473 3,0486 3,0628
EUR/USD 1,3615 1,3577 1,3542
OK0716 2,57 2,56 2,57
PS0719* 3,10 3,11
DS1023 3,56 3,55 3,57
PAP
Dowiedz się więcej na temat: złoty | wcześniejsze wybory
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »