Reklama

Wobec wyklarowania się sytuacji na Wschodzie rynki powinny odreagować

Zdaniem ekonomistów, częściowe wyklarowanie się sytuacji na Wschodzie spowodowało, że nastroje na rynkach finansowych uspokoiły się. Należy oczekiwać, że waluty regionu, w tym złoty, dzień po dniu będą odrabiać straty.

- Konflikt między Ukrainą a Rosją się jeszcze długo nie skończy, ale dzisiejsze ruchy Rosji i wypowiedź prezydenta Putina nieco uspokoiły rynki. Wydaje się, że sytuacja się wyklarowała, dalszej eskalacji konfliktu być już nie powinno. Tak przynajmniej oceniają to rynki, które dziś są w lepszych, spokojniejszych nastrojach - powiedział Marek Cherubin, diler walutowy z Banku BPH.

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin podpisał we wtorek na Kremlu traktat o przyjęciu Krymu i Sewastopola do FR. Uroczystość poprzedziło jego orędzie do obu izb parlamentu Rosji, w którym Putin zapewnił, że Moskwa nie chce rozbioru Ukrainy.

Reklama

- Wydaje się, że teraz przyszedł czas na odreagowanie. Straty, które waluty regionu ponosiły w ostatnim czasie będą teraz stopniowo odrabiane. Złoty też powinien powoli zyskiwać. Uważam, że tydzień zamkniemy na poziomie 4,18-4,20 za euro - dodał Cherubin.

Zdaniem Cherubina dane z krajowego rynku pracy były neutralne dla wycen na rynku.

We wtorek GUS podał, że wynagrodzenie w lutym rdr wzrosło o 4,0 proc., a mdm wzrosło o 1,3 proc. Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że wynagrodzenie w lutym rdr wzrosło o 3,2 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosło o 0,6 proc. GUS podał także, że rdr zatrudnienie wzrosło o 0,2 proc., a w ujęciu miesięcznym pozostało bez zmian. Analitycy prognozowali, że zatrudnienie w lutym rdr wzrosło o 0,2 proc., zaś mdm wzrosło o 0,1 proc.

ZŁOTY POWINIEN WSPIERAĆ TAKŻE NOTOWANIA FI

W ocenie jednego z dilerów dużego banku, konflikt na linii Kijów-Moskwa nadal będzie głównym czynnikiem kształtującym notowania na rynku obligacji.

- Mimo pewnego uspokojenia nastrojów nie wydaje mi się, aby rynki szybko wróciły do normalnego nastawienia. Każdy komunikat płynący ze Wschodu będzie odbierany przez inwestorów z dużą uwagą. Nie można więc powiedzieć, że +sprawa ukraińska+ odchodzi w cień - powiedział w rozmowie z PAP anonimowo diler.

- W czwartek mamy także aukcję organizowaną przez MF. Nie wydaje mi się, aby aukcja cieszyła się wyjątkowo dużym zainteresowaniem, interes będzie raczej nieduży - dodał.

Ministerstwo Finansów w czwartek, 20 marca zaoferuje na przetargu zamiany obligacje PS0718 i DS1023. Resort zamierza odkupić obligacje PS0414 oraz OK0714

Dodał, że umocnieniu się rynku długu sprzyjać może stopniowa aprecjacja złotego.

- Dziś zyskiwał rynek na całej krzywej, co było efektem rosnącej wartości złotego oraz dobrych danych o inflacji bazowej z wczoraj - powiedział diler.

NBP podał, że inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, wyniosła w lutym 0,9 proc. rdr wobec 0,4 proc. rdr w styczniu.

wtorek wtorek poniedz.
16.05 9.05 16.00
EUR/PLN 4,2074 4,2305 4,2223
USD/PLN 3,0294 3,0412 3,0309
EUR/USD 1,3889 1,3911 1,3930
OK0716 3,04 3,08 3,08
PS0718 3,56 3,57 3,60
DS1023 4,22 4,24 4,26

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »