Wychodzić czy nie? Oto jest pytanie

Inwestorzy niemal z całego świata czekają na kluczowe głosowanie w brytyjskim parlamencie, po którym może być wiadome, czy dojdziemy do końca wieloletniego dramatu, który rozgrywa się w Wielkiej Brytanii. Na rynku czuć niepewność, choć ogólne nastroje pozostają pozytywne, pomimo tego, że światowa gospodarka stoi wciąż na krawędzi załamania.

Dzisiaj po godzinie 20:00 mają odbyć się kluczowe głosowania w brytyjskim parlamencie na temat przyjęcia porozumienia z warunkami wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. W tym momencie oczekiwania wskazują, że samo porozumienie zostanie wstępnie przyjęte, ale harmonogram całego dalszego procesu zostanie odrzucony.

Jak widać w całym tym dramacie nic nie może być proste. W przypadku odrzucenia obu głosowań lub tego dotyczącego harmonogramu istnieje ogromne prawdopodobieństwo przyśpieszonych wyborów i tym samym odroczenie brexitu, przynajmniej o kolejne 3 miesiące.

Reklama

Rynek nie lubi niepewności, dlatego takie rozwiązanie nie jest zbytnio witane przez inwestorów, a w tym momencie przypisuje mu się największe szanse.

Niemniej wciąż jest szansa na pozytywne głosowania dzisiaj i ostateczne wyjście UK z UE z dniem 31 października. Jak reagują na to wszystko brytyjskie aktywa? Funt brytyjski znajduje się dzisiaj w odwrocie, co pomaga inwestorom na giełdzie. Indeks FTSE 100 jest dzisiaj jednym z mocniejszych w Europie i zyskuje 0,55 proc. na kilkadziesiąt minut przed zamknięciem sesji. Przy poziomie 7200 punktów znajduje się niemal 700 punktów od historycznych maksimów.

Co z kolei dzieje się na pozostałych rynkach?

Euro traci dzisiaj nieco ze względu na niepewność dotyczącą brexitu. Niepewnośc jest również widoczna na pozostałych indeksach, choć wraz z upływającymi minutami do końca sesji widać wyjście większości indeksów ponad wczorajsze zamknięcie. W przypadku Wall Street notowane są umiarkowane wzrosty.

Wciąż trwa sezon wyników. Przy 75 spółkach, które opublikowały już wyniki z indeksu S&P 500, ponad 80 proc. z nich zaskoczyło pozytywnie względem oczekiwań. Z drugiej strony oczekiwania nie były zbyt wywyższone ze względu na spowolnienie wywołane taryfami celnymi. Dzisiaj mocno zyskiwał P&G oraz Harley-Davidson ze względu na wyniki. Z drugiej strony mocno tracił McDonald's oraz Hasbro. S&P 500 utrzymuje się powyżej 3000 punktów.

Polski parkiet wyraźnie zyskiwał dzisiejszego dnia. Zyskiwały przede wszystkim duże spółki, gdyż WIG20 na koniec sesji zyskiwał 1,0 proc. utrzymując się powyżej 2200 punktów. Średnie spółki zyskiwały zaledwie 0,2 proc.

Michał Stajniak

x-Trade Brokers DM SA
Dowiedz się więcej na temat: giełdy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »