Z giełdy FTX wyparowało 51 mld dolarów. Wsparcie finansowe spóźniło się 8 minut?

Sam Bankman-Fried poinformował o spadku wartości kryptowalut FTX o 51 mld dolarów w liście szczegółowo opisującym sytuację finansową firmy. Podobno zainteresowanie finansowaniem pojawiło się osiem minut po ogłoszeniu upadłości.

Sam Bankman-Fried, skompromitowany założyciel upadłej obecnie giełdy kryptowalut FTX i domu handlowego Alameda Research, przeprosił pracowników w liście. Opisał w nim, w jaki sposób zabezpieczenia na kryptowalutach warte 60 miliardów dolarów spadły ostatecznie do 9 mld dolarów. - Nie chciałem, aby cokolwiek z tego się wydarzyło i dałbym wszystko, aby móc wrócić i zacząć wszystko od nowa - napisał Sam Bankman-Fried w liście, do którego dotarł Bloomberg News.

Miliarder przyznaje, że nie docenił ryzyka?

Już na wiosnę kryzys na rynkach cyfrowych sprawił, że wspomniane zabezpieczenia spadły o połowę do 30 mld dolarów, podczas gdy zobowiązania wynosiły 2 mld dolarów. Późniejsze ograniczenie kredytowania, dalsza wyprzedaż wirtualnych monet i panika inwestorów doprowadziły do spadku zabezpieczeń do 9 mld dolarów tuż przed ogłoszeniem upadłości FTX w dniu 11 listopada.  - Nie zdawałem sobie sprawy z pełnego zakresu pozycji depozytu zabezpieczającego, ani z wielkości ryzyka, jakie stwarzał krach - dodał Bankman-Fried. Nie podał jednak żadnych szczegółów dotyczących składu zabezpieczenia lub zobowiązań.

Reklama

Były miliarder nadal nie odniósł się do zarzutu, że to przepływy pieniędzy między splątaną siecią podmiotów związanych z FTX stanowiły główny problem. Bankman-Fried stwierdził jednak, że potencjalne zainteresowanie miliardami dolarów finansowania pojawiło się mniej więcej osiem minut po podpisaniu dokumentów Chapter 11, czyli ogłoszeniu upadłości.

Utajnienie nazwisk i tajemnice nieruchomości na Bahamach

Niektóre z tajemnic FTX pozostaną prawdopodobnie niejawne aż do końca. Sąd upadłościowy właśnie orzekł, że wierzyciele, którym giełda winna jest ponad 3 mld dolarów, mogą na razie pozostać anonimowi. Chodzi o 50 największych wierzycieli. Amerykański kodeks upadłościowy normalnie wymaga, aby nazwy zostały złożone w dokumentach dostępnych publicznie. Przedstawiciele FTX argumentowali, że ci wierzyciele są również klientami i ujawnienie ich pozwoliłoby rywalom na kradzież ich biznesu.

Z innych informacji, które pojawiły się w ciągu ostatnich godzin wynika, że rodzice Sama Bankmana-Frieda posiadają dom wakacyjny na Bahamach o wartości 16,4 mln dolarów. Sam FTX zakupił co najmniej kilkanaście luksusowych nieruchomości wartych 121 mln dolarów do użytku kadry kierowniczej i pracowników. 

Krzysztof Maciejewski

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: FTX | Sam Bankman Fried | kryptowaluta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »