Reklama

​Złoto w oczekiwaniu na bankierów z Jackson Hole

Ostatnie tygodnie na rynku złota są wyjątkowo emocjonujące. Po dwóch sesjach dynamicznych zniżek notowań złota w dniach 6 i 9 sierpnia, ceny tego kruszcu ustabilizowały się i zaczęły odrabiać straty, niwelując prawie całą zniżkę ze wspomnianych dwóch spadkowych dni. W drugiej połowie bieżącego tygodnia wzrosty jednak wyhamowały, a na horyzoncie znów zaczęły pojawiać się ważne czynniki cenotwórcze w postaci informacji dotyczących planowanych działań Rezerwy Federalnej w USA.

W tym tygodniu notowania kontraktów na złoto zbliżyły się do poziomu 1800 USD za uncję, jednak nie udało im się naruszyć tego psychologicznego poziomu oporu.

Na rynkach finansowych pojawiły się informacje, które sprzyjały sprzedającym na rynku złota. Chodzi o minutes z posiedzenia FOMC (Komitetu Otwartego Rynku, działającego w ramach Rezerwy Federalnej), które przedstawiły więcej informacji na temat potencjalnych działań Fed w kolejnych miesiącach.  Minutes FOMC przede wszystkim potwierdziły, że przedstawiciele Rezerwy Federalnej poważnie myślą o rozpoczęciu procesu wycofywania się z ogromnego programu skupu aktywów.

Reklama

Jednocześnie, nie wszyscy członkowie FOMC podchodzą do tego tematu entuzjastycznie, a przy podejmowaniu ewentualnej decyzji dotyczącej tzw. taperingu mają być brane pod uwagę także m.in. dane makroekonomiczne z USA. W szczególności dotyczy to danych z rynku pracy, które według Fed są ważnym wyznacznikiem kondycji amerykańskiej gospodarki.

 Powyższe informacje sprzyjały wzrostom notowań amerykańskiego dolara, a jednocześnie negatywnie przełożyły się na notowania złota. Jednak o niczym to na razie nie przesądza, bowiem przed nami jest kluczowe wydarzenie, jakim jest sympozjum w Jackson Hole, zaplanowane na 26-28 sierpnia tego roku.

Wielu inwestorów oczekuje, że podczas tego sympozjum prezes Fed, Jerome Powell, przedstawi jeszcze więcej konkretnych informacji na temat terminu potencjalnego rozpoczęcia taperingu w USA, a nawet wskazówek dotyczących przyszłego podnoszenia stóp procentowych.

ZŁOTO

1 637,00 +3,60 0,22% akt.: 27.09.2022, 03:56
  • Max 1 640,15
  • Min 1 628,90
  • Stopa zwrotu - 1T -1,95%
  • Stopa zwrotu - 1M -6,23%
  • Stopa zwrotu - 3M -9,45%
  • Stopa zwrotu - 6M -15,10%
  • Stopa zwrotu - 1R -5,23%
  • Stopa zwrotu - 2R -11,51%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY

 Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI, 2021.08.19

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »