Złoty nadal traci. Euro za 4,67 zł, dolar ponad 3,96 zł

Poniedziałek jest kolejnym dniem osłabienia polskiej waluty - wobec euro około 15.30 traciła ona 0,64 proc., a wobec dolara 0,68 proc. Złoty znalazł się wśród innych walut z rynków wschodzących, które tracą m.in. na skutek wzrostu rentowności amerykańskich obligacji i umacniania się dolara.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

W poniedziałek Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,6560. Tym samym Polska waluta na fixingu NBP była najsłabsza do euro od 2009 roku.

Analitycy Banku Pekao zastanawiają się czy NBP - który od pewnego czasu podkreśla, że słabszy złoty pozwoli szybciej wyjść z pandemicznego kryzysu - osiągnął "wyraźne i trwałe dostosowania kursu złotego do globalnego wstrząsu wywołanego pandemią oraz poluzowania polityki NBP"? - Raczej "trwałe" niż "wyraźne" - dodali.

Reklama

Z kolei Wojciech Stępień, ekonomista BNP Paribas, zwraca uwagę, że "złoty coraz wyraźniej znajduje się na celowniku rynków".

- Pewnie jeszcze sporo nam zostało do miejsca, gdzie słabość złotego byłaby destabilizująca. Pewnie niedługo nastąpi tez jakieś odreagowanie, gdy przestanie umacniać się dolar. Bedzie to dobry moment dla RPP żeby przemyśleć politykę - napisał na Twitterze.

- Komunikat o tym, ze NBP nie dostrzega już przewartościowania złotego pojawi się niedługo. Tylko czy on teraz pomoże - dodał.

d.e.

EUR/PLN

4,3521 0,0157 0,36% akt.: 19.04.2024, 06:56
  • Kurs kupna 4,3503
  • Kurs sprzedaży 4,3538
  • Max 4,3667
  • Min 4,3386
  • Kurs średni 4,3521
  • Kurs odniesienia 4,3364
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

Darmowy program - rozlicz PIT 2020

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: forex | waluty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »