Złoty stabilny, dane GUS o produkcji bez większego wpływu

Kurs EUR/PLN pozostał we wtorek stabilny. Dane GUS o produkcji przemysłowej nie miały większego wpływu na wycenę złotego. Najbliższe dni mogą skierować kwotowania polskiej waluty w bardziej zdecydowanym kierunku w stronę 4,10 lub 4,20 za euro. Czynniki zewnętrzne wskazują na osłabienie złotego.

- Po danych GUS obserwowaliśmy lekkie osłabienie złotego, ale to były "kosmetyczne" ruchy. Ostatnio polska waluta jest odporna na negatywne informacje, także te dotyczące Cypru czy ruchy na węgierskim forincie - powiedział Marek Cherubin, diler walutowy z Banku BPH.

GUS podał, że produkcja przemysłowa w lutym spadła o 2,1 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 2,8 proc. Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się spadku produkcji o 2,1 proc. rdr oraz spadku o 2,0 proc. mdm.

Zdaniem Cherubina słabsze dane z gospodarki nie wpływają na osłabienie złotego.

Reklama

- Obecnie dane makroekonomiczne są odczytywane głównie pod kątem decyzji o stopach procentowych, a ostatnio jest konsensus w RPP, że obecnie trwa przerwa w obniżkach, dlatego nawet słabe dane nie wpływają na złotego - powiedział.

W opinii dilera możliwe, że wkrótce pojawi się bardziej zdecydowany kierunek kwotowań złotego.

- Sądzę, że przyjdzie taki dzień, że wybijemy się z tej obserwowanej obecnie stabilizacji i złoty podąży albo w kierunku 4,20 za euro, albo w stronę 4,10 - ocenił Cherubin.

- Czynniki zewnętrzne, ale też po części wewnętrzne, wskazują, że może to być osłabienie - dodał.

Zaufanie niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych okazało się w marcu 2013 roku lepsze niż oczekiwali ekonomiści. Wtorkowy raport ZEW pokazał, że indeks mierzący oczekiwania tych grup co do wzrostu gospodarczego Niemiec, wzrósł do 48,5 pkt. z 48,2 pkt. miesiąc wcześniej.

Dług stabilnie na mocnych poziomach

Rynek długu we wtorek pozostaje stabilny na mocnych poziomach.

- Dzisiaj jest stabilnie, nie ma tendencji jednostronnych. Niski odczyt inflacji spowodował istotny "zjazd" dochodowości, wczoraj rynek wspierało to co się działo wokół Cypru, stąd spadek rentowności już wyhamował - powiedział PAP Bartłomiej Wit, szef dilerów SPW z ING BSK.

Diler zwrócił również uwagę, że rynek znajduje się obecnie na historycznie dosyć mocnych poziomach.

- Najważniejsze dla inwestorów będą teraz dane z gospodarki, rynek nastawia się, że będą one słabe. Także jutrzejsza aukcja organizowana przez resort finansów powinna pokazać jak wygląda rynkowy sentyment. Rozwiązanie problemu Cypru może być istotne, ale nie będzie raczej głównym wydarzeniem, chociaż na pewno będzie przez inwestorów śledzone - powiedział Wit.

Ministerstwo Finansów zaoferuje w środę obligacje OK0715 i PS0418 za łącznie 4,0-6,0 mld zł.

         wtorek  wtorek  poniedz.
          15.55    9.20     16.40
EUR/PLN  4,1572  4,1510    4,1500
USD/PLN  3,2150  3,2093    3,2025
EUR/USD  1,2941  1,2934    1,2957
OK0715     3,16    3,17      3,16
PS0418     3,32    3,34      3,32
DS1023     3,83    3,82      3,81
PAP
Dowiedz się więcej na temat: deta | osłabienie złotego | Dana | złoty | produkcje | danie | 'Wtorek'
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »