Złoty wśród gwiazd roku

Złoty znalazł się w czołowej piątce najlepszych walut na świecie - wynika z podsumowania kończącego się roku na rynkach walutowych, które zamieszcza "Puls Biznesu". Zdaniem analityków w 2014 r. w dalszym ciągu pozostanie jedną z silniejszych walut w regionie.

Od początku roku złoty umocnił się do dolara o 4,7 proc. (po uwzględnieniu różnic w oprocentowaniu). Wynik ten kwalifikuje naszą walutę do piątki najmocniejszych środków płatniczych wśród 32 głównych walut na świecie - czytamy w gazecie.

Wyjście na plus salda polskiego rachunku obrotów bieżących oraz stabilizacja sytuacji w strefie euro sprawiły, że polska waluta umocniła się w ostatnim kwartale w stosunku do dolara do najwyższego od dwóch lat poziomu.

Liderem rankingu zostało niespodziewanie argentyńskie peso. Na samym dole tabeli znalazły się waluty gospodarek opartych na eksploatacji surowców naturalnych oraz rynków rozwijających się.

Reklama

Szczegóły w "Pulsie Biznesu".

PAP

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Polska złotówka jedną z najlepszych walut

W minionym roku zyskała do amerykańskiego dolara 4,7 procent. Jedną z przyczyn takiego wzmocnienia, zdaniem eksperta pytanego przez IAR, może być dobry wynik polskiego eksportu.

Analityk walutowy Marcin Lipka uważa, że tegoroczne umocnienie złotówki ma kilka przyczyn. Jedną z ważniejszych była bardzo luźna polityka monetarna prowadzona przez amerykańską rezerwę federalną. Złotówce, w opinii analityka, pomógł też silny polski eksport. Nasza gospodarka po raz pierwszy od wielu lat może zakończyć rok z dodatnim saldem. Dzięki temu popyt na dewizy jest mniejszy i krajowa waluta się wzmacnia.

Rozmówca IAR dodaje, że inwestorzy z rynków rozwiniętych coraz częściej odróżniają od siebie waluty naszego regionu. Jego zdaniem złotówce udało się oddzielić od koszyka walut rynków wschodzących i wzmocnić. Podobna sytuacja ma miejsce na Węgrzech. Gorzej radzi sobie czeska korona, która była w tym roku osłabiona przez tamtejszy bank centralny. Słabsza była także turecka lira (- 9 procent w stosunku do dolara). Na osłabienie tureckiej waluty wpływa natomiast niepewna sytuacja społeczno-polityczna w tym kraju.

Analityk TMS Brokers Bartosz Sawicki podkreśla, że złotówka w dalszym ciągu pozostanie jedną z silniejszych walut w regionie. Rozmówca IAR przewiduje, że polska gospodarka będzie rozwijać się w tempie bliskim 3 procent. To pozwoli na wzrost presji cenowej i zdaniem Bartosza Sawickiego przełoży się na dwie podwyżki stóp procentowych w przyszłym roku. Jak przypomina analityk, nasi sąsiedzi nie mogą myśleć o zacieśnianiu polityki pieniężnej i to może spowodować, że złotówka pozostanie jedną z najsilniejszych walut.

W opinii Bartosza Sawickiego, zagraniczni inwestorzy coraz uważniej lokują swoje środki. Analityk w rozmowie z IAR zwraca uwagę, że o przepływie kapitału między rynkami rozwiniętymi i wschodzącymi wciąż decydują globalne czynniki. Jednak to, w którym z krajów rozwijających lokuje się pieniądze, zależy już bardziej od uwarunkowań lokalnych - twierdzi rozmówca Informacyjnej Agencji Radiowej.

Z raportu na temat zmian walutowych, który opublikowała agencja Bloomberg wynika, że o 5,1 procent w stosunku do dolara umocnił się węgierski forint, ale czeska korona w ostatnich 12 miesiącach do dolara straciła 5,4 procent. Walutą, która umocniła się najbardziej jest argentyńskie peso, zyskując ponad 19,5 procent.

IAR

PAP/IAR
Dowiedz się więcej na temat: Puls Biznesu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »