Alimenty z odprawy

Pytanie moje dotyczy szczególnego przypadku zasądzonych alimentów na syna. Wyrokiem sądu zostałem zobowiązany do ponoszeniu alimentów w wysokości odpowiadającej 25 % wynagrodzenia za pracę, nie mniej jednak niż 330 zł.

Pytanie moje dotyczy szczególnego przypadku zasądzonych alimentów na syna. Wyrokiem sądu zostałem zobowiązany do ponoszeniu alimentów w wysokości odpowiadającej 25 % wynagrodzenia za pracę, nie mniej jednak niż 330 zł.

Alimenty potrącane były z mojego wynagrodzenia przez zakład pracy, na mój wniosek zresztą. Z alimentami nie zalegam. W tym miesiącu odchodzę na emeryturę. W związku z tym, czy muszę przekazać dodatkową kwotę alimentów z odprawy emerytalnej? Osoba prowadząca Dział Finansowy w mojej firmie twierdzi, że nie muszę. Natomiast moja była małżonka dowiedziawszy się o mojej decyzji twierdzi, że muszę. Jeśli tak to dlaczego? Przepracowałem 47 lat. Z tego więcej jak połowa obejmuje okres, kiedy jeszcze nawet nie znałem swojej byłej żony. Nadmieniam, że alimenty dla syna za miesiąc wrzesień zostały przekazane zgodnie z orzeczeniem sądu.

Reklama

Naszym zdaniem wyrok alimentacyjny odnosi się do wynagrodzenia za pracę, a odprawa emerytalna takim wynagrodzeniem nie jest, o czym świadczy sam fakt, że Kodeks pracy odrębnie uregulował kwestie związane z wynagrodzeniem za pracę (Rozdział III), od odprawy emerytalnej i rentowej (Rozdział IIIa), tym samym uznając, że są to odrębne świadczenia jakie pracodawca wypłaca pracownikowi. Co prawda zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 17 lutego 2004 r., sygn. akt I PK 217/03, odprawa emerytalna (art. 921 Kodeksu pracy) oraz nagroda jubileuszowa (art. 773 § 3 pkt 3 Kodeksu pracy) podlegają ochronie przed potrąceniami (art. 87 Kodeksu pracy) jak wynagrodzenie za pracę. Nie mniej jednak rozszerzenie ochrony tych świadczeń, w sposób przewidziany dla wynagrodzenia, w żaden sposób nie może uzasadniać tezy, że odprawa emerytalna i odprawa jubileuszowa są tożsame z wynagrodzeniem za pracę. Charakter odprawy jest zupełnie inny od wynagrodzenia, które jest wypłacane periodycznie, tymczasem odprawa ma charakter jednorazowy. Zaliczenie odprawy do pojęcia wynagrodzenia za pracę, powodowałoby, że także nagrody a nawet odszkodowania wypłacane pracodawcy, traktowane byłby za wynagrodzenie, czego raczej za prawidłowe uznać nie można. Tym samym, naszym zdaniem orzeczenie sądowe o obowiązku świadczenia alimentacyjnego w wysokości 25% wynagrodzenia za pracę, nie dotyczy odprawy emerytalnej i innych świadczeń wypłacanych przez pracodawcę, które jednak wynagrodzeniem nie są.

SerwisPrawa
Dowiedz się więcej na temat: odprawa | alimenty | odprawy | zarobki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »