Kwietniowy spadek oprocentowania lokat

Oprocentowanie lokat jest coraz niższe. Spadła nie tylko średnia, ale znikła także część najatrakcyjniejszych propozycji depozytów. Z kwietniowego rankingu Expandera wynika, że na rynku zostały już tylko dwie oferty bez gwiazdek z oprocentowaniem wynoszącym 3 proc. Mniej jest również promocyjnych lokat zapewniających dochód od kapitału na poziomie 4 proc. i więcej.

Dzięki temu, że mamy rekordowo niskie stopy procentowe, kredyty stały się dość tanie i stosunkowo łatwo dostępne. Jednak ceną za to jest bardzo niskie oprocentowanie lokat. W ofercie 30 przeanalizowanych przez nas banków zostały już tylko dwie, które gwarantują zarobek w wysokości 3 proc.

Mówimy o produktach bez gwiazdek, czyli przeznaczonych zarówno dla nowych, jak i stałych klientów. Te wyjątkowe propozycje to nie depozyty długoterminowe, choć w ostatnich miesiącach najwyższe oprocentowanie dawały lokaty roczne i dwuletnie. Tymczasem na odsetki na poziomie 3 proc. (w skali roku) możemy liczyć na depozytach 3-miesięcznych (w BOŚ i Banku Smart).

Reklama

Te oferty można określić mianem wyjątków potwierdzających regułę. Średnie oprocentowanie jest bowiem najwyższe dla lokat dwuletnich (1,86 proc.), a najniższe dla 3-miesięcznych (1,50 proc.). Dzieje się tak, ponieważ bankom zależy na tym, abyśmy pieniądze wpłacali na jak najdłuższy czas. Dzięki temu, instytucje zapewniają sobie większą stabilność w zarządzaniu kapitałem. Trzeba pamiętać, że z tych środków udzielają one kredytów, które zwykle obejmują okres dłuższy niż kilka miesięcy.

Przyczyną niskiej średniej dla lokat 3-miesięcznych jest przede wszystkim to, że ponad jedna trzecia tego typu ofert ma oprocentowanie wynoszące 1 proc. lub mniej. W przypadku najmniej atrakcyjnych depozytów jest ono niewiele wyższe od zera. Nasuwa się tu wręcz pytanie: czy warto korzystać z lokaty, przynoszącej po 3 miesiącach zysk wynoszący zaledwie 5 zł od kwoty 10 000 zł? Jeśli będziemy chcieli ją założyć w oddziale, to więcej niż uzyskane odsetki możemy wydać na paliwo czy bilet komunikacji miejskiej.

Mniej promocji na 4 proc.

Wciąż możemy jednak znaleźć oferty promocyjne gwarantujące oprocentowanie sięgające 4 proc. czy nawet 5 proc. Zwykle są to lokaty dostępne tylko dla nowych klientów. W dodatku z takich depozytów można skorzystać jednorazowo. W ostatnim czasie część z nich uległa pogorszeniu. Meritum Bank zmniejszył oprocentowanie z 5 proc. do 4 proc.

Obniżkę wprowadziły również Orange Finanse (z 4 proc. do 3,9 proc.) oraz Getin Online (z 4 proc. do 3,5 proc.). Tym samym wypadły one z naszego zestawienia lokat promocyjnych dających oprocentowanie wynoszące 4 proc. i więcej. Na 5 proc. możemy więc liczyć już tylko w Deutsche Banku, ale pod warunkiem, że otworzymy tam konto.

Jarosław Sadowski

Expander.pl
Dowiedz się więcej na temat: bank | lokaty | oprocentowanie lokat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »