Darowizna czy testament. Jak przepisać mieszkanie albo dom na dziecko?

Rodzice, którzy chcą przepisać nieruchomość na dziecko, mogą to zrobić na kilka sposobów - poprzez umowę darowizny, umowę dożywocia lub testament. Czym się od siebie różnią i która z nich jest najkorzystniejsza? Jakie dokumenty należy przygotować? Czy można przepisać dom lub mieszkanie na więcej niż jedno dziecko?

  • Wiele osób chce zabezpieczyć przyszłość dziecka, przepisując na niego nieruchomość. 
  • Aby to zrobić, należy dopełnić wszystkich formalności i sporządzić dokument w formie aktu notarialnego
  • Wybór metody przepisania domu lub mieszkania na dziecko jest uzależniony od wielu czynników, m.in. wieku potomka.

Jak najlepiej przepisać mieszkanie albo dom na dziecko? Umowa darowizny

Najpopularniejszym sposobem na przepisanie nieruchomości na dziecko jest sporządzenie umowy darowizny.  Zobowiązuje ona darczyńcę, którym w tym przypadku jest rodzic, do przekazania przedmiotu umowy obdarowanemu, czyli synowi lub córce. Darowizną można objąć zarówno mieszkanie stanowiące własność darczyńcy, jak i lokal spółdzielczy własnościowy. 

Reklama

Umowa darowizny musi zostać sporządzona przez notariusza, a do jej przygotowania niezbędne są takie dokumenty jak:

  • akt własności mieszkania,
  • numer księgi wieczystej,
  • aktualną wycenę mieszkania,
  • zaświadczenie o uregulowaniu podatku od darowizny lub o prawie do zwolnienia z opłaty

Dzieci darczyńcy zwolnione są z konieczności regulowania podatku od darowizny. Warto również pamiętać, że rodzice mają prawo do przepisania nieruchomości na niepełnoletnie potomstwo. 

Decyzję o podpisaniu umowy darowizny należy dobrze przemyśleć, ponieważ jej cofnięcie możliwe jest jedynie w szczególnych okolicznościach. 

Jak przepisać nieruchomość na potomka? Umowa dożywocia

Kolejnym sposobem na przekazanie dziecku domu lub mieszkania jest spisanie umowy dożywościa. W przeciwieństwie do darowizny, można ją jednak zastosować tylko w przypadku pełnoletnich potomków. 

Jest to specyficzna forma umowy, na mocy której nabywca nieruchomości zobowiązuje się do zapewnienia zbywcy dożywotniego utrzymania. Oznacza to nie tylko przyjęcie go w roli domownika i zapewnienie stałego miejsca zamieszkania, ale również wyżywienia, ubrania i zaspokojenia wszelkich niezbędnych do godnej egzystencji potrzeb, a także opieki w czasie choroby i pochówku po śmierci. 

Przekazując dziecku nieruchomość z formie umowy dożywocia, należy pamiętać o zachowaniu notarialnej formy dokumentu oraz odprowadzeniu podatku od czynności cywilnoprawnych. Wynosi on 2 proc. od wartości nieruchomości, a do jego uregulowania zobowiązany jest nabywca. 

Przepisanie nieruchomości na dziecko na podstawie testamentu

Osoby, które chcą by dziecko odziedziczyło mieszkanie lub dom po ich śmierci, mogą się zdecydować na odpowiedni zapis w tesmatencie. Konieczne jest, aby dokument ten zawierał pełne dane osoby, która ma odziedziczyć nieruchomość, powinien również być opatrzony datą sporządzenia oraz odręcznym podpisem spadkodawcy. Najbezpieczniejszym wyborem jest stworzenie testamentu w obecności notariusza.

Lokal otrzymany w spadku odciążony jest koniecznością zapłacenia podatku - tak jak w przypadku darowizny są jednak z niego zwolnieni najbliżsi spadkodawcy (w tym dzieci). Muszą jednak dostarczyć do urzędu skarbowego odpowiedni wniosek, nie później niż w ciągu 6 miesięcy od przyjęcia spadku. 

Czy można przepisać mieszkanie na więcej niż jedno dziecko?

Sporządzając umowę darowizny jedno mieszkanie lub dom można przepisać na kilkoro dzieci. Konieczne jest jednak wyodrębnienie osobnych lokali lub zdecydowanie się na współwłasność. O udziale procentowym w nieruchomości każdego z potomstwa decuduje darczyńca. 

Jeśli natomiast rodzic chce przekazać mieszkanie tylko jednemu spośród dzieci w spadku, musi zawrzeć taką wolę w testamencie. W przeciwnym razie zostosowanie będzie miało prawo dziedziczenia ustawowego.

Czytaj również:

Zmiany w prawie spadkowym 2023. Szykuje się prawdziwa rewolucja

Ważne zmiany w ulgach podatkowych. Co można odliczyć w tym roku?

Zobacz także:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: darowizna | testament | dziedziczenie majątku | spadek | prawo spadkowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »