Tanie loty. Te zasady trzeba znać, można sporo zaoszczędzić na biletach

Ceny biletów lotniczych potrafią być naprawdę bardzo niskie, zwłaszcza jeżeli kupisz je w odpowiednim momencie. Z zakupem lotów nie warto zwlekać, bo czas nie działa na korzyść ceny. Jak szukać tanich biletów lotniczych? Na co warto uważać?

Kiedy najlepiej kupować bilety lotnicze?

Niekiedy możemy usłyszeć, że najniższe ceny biletów lotniczych znajdziemy zaraz przed wylotem, bo linia lotnicza chce całkowicie zapełnić samolot. Być może kiedyś tak było, dziś natomiast, czekanie do ostatniej chwili z zakupem lotów to bardzo zły pomysł. Kupując lot, np. dzień przed wylotem, musimy liczyć się z tym, że cena będzie naprawdę wysoka.

W momencie, kiedy linia lotnicza otwiera sprzedaż na dany lot, dostępne są wszystkie taryfy lotów: od najtańszych do najdroższych miejsc. Z tego powodu najlepszą opcją jest zakup biletów lotniczych z dużym wyprzedzeniem. Z czasem, gdy tańsze taryfy się wyprzedadzą, wtedy dostępne pozostaną wówczas droższe opcje, w tym business i first class, za które na długodystansowych lotach trzeba zapłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Reklama

Dlatego, jeżeli planujemy podróż, to zakup biletów lotniczych powinien być pierwszą rzeczą, którą zrobimy przed wyjazdem. I nie ma tutaj konkretnej rady, czy lot warto kupić na 2, czy 3 miesiące przed wylotem. Warto zrobić to po prostu jak najwcześniej i na pewno nie czekać do ostatniej chwili.

Kolejną ważną kwestią dotyczącą tego, kiedy kupować bilety lotnicze jest również wybór odpowiedniego terminu. W sezonie bilety lotnicze będą znacznie droższe niż np. wtedy, kiedy w danym miejscu pogoda jest gorsza. Mniej zapłacimy za bilet do Włoch, np. w listopadzie, niż za bilet w środku lipca, kiedy wiele osób decyduje się na taką podróż.

Poza tym mówi się, że w niektóre dni bilety lotnicze są tańsze niż w inne. Niektórzy mówią, że taniej kupimy bilety w tygodniu, inni zaś, że tańsze bilety są w weekendy. W praktyce najlepiej sprawdzać ceny biletów przez kilka dni i zorientować się, czy ich cena faktycznie się zmienia.

Co więcej, niektóre linie lotnicze oferują w wybrane dni tygodnia atrakcyjne promocje. Warto więc sprawdzić, czy i kiedy dana linia lotnicza oferuje jakieś promocje i wtedy też sprawdzić ceny biletów.

Jak szukać tanich lotów?

Biletów lotniczych najlepiej szukać za pomocą wyszukiwarek tanich lotów. Tego typu wyszukiwarki pokazują nam przeloty realizowane przez różne linie lotnicze, dzięki czemu w szybki i prosty sposób możemy porównać oferty cenowe kilku przewoźników i wybrać taką, która najlepiej nam odpowiada. Wyszukiwarki tanich lotów dają nam również możliwość filtrowania wyników, np. mamy opcję wyboru lotu bez przesiadek, elastyczność wyboru dat (wylot w konkretnych datach lub loty na cały miesiąc), czy też opcję multicity, czyli podróż przez kilka miast.

Wyszukiwarki tanich lotów niestety nie pokazują cen rzeczywistych, więc może zdarzyć się, że w danej wyszukiwarce cena nie będzie zgadzać się z ceną oferowaną przez przewoźnika. 

Przy poszukiwaniu biletów warto też sprawdzić, czy w ich cenę został wliczony bagaż. O ile linie długodystansowe, takie jak Emirates, Qatar, czy KLM zawsze oferują bagaż w cenie (podręczny lub nadawany), to tanie linie lotnicze, takie jak Ryanair czy Wizzair w najniższej taryfie dają jedynie możliwość zabrania plecaka. Warto więc mieć na uwadze, że jeżeli chcemy zabrać ze sobą bagaż, to będziemy musieli za niego dopłacić. W przeciwnym wypadku na lotnisku może spotkać nas niemiła niespodzianka w postaci dopłaty, tym razem już w wyższej kwocie.

Gdzie kupować bilety lotnicze? U przewoźnika czy przez pośrednika?

Pośrednicy cieszą się bez wątpienia dużą popularnością głównie dlatego, że oferują niższe ceny niż linia lotnicza. W praktyce jednak, kupując bilet lotniczy u pośrednika, możemy narazić się na wiele nieprzyjemności.

Jeżeli kupujemy bilet bezpośrednio od przewoźnika, to wtedy mamy pełny dostęp do naszej rezerwacji, możemy ją modyfikować, w razie potrzeby zmienić, dokonać wyboru miejsc itd. Z kolei kupując bilet u pośrednika, to pośrednik dokonuje ewentualnych zmian w naszej rezerwacji. Niekiedy może okazać się, że za każdą zmianę, czy np. chęć wyboru miejsc, będziemy musieli ponieść dodatkowe koszty.

Jeśli nasz bilet został kupiony od linii lotniczej, to w przypadku np. opóźnienia lub odwołania lotu, możemy liczyć na całodobową pomoc. Przewoźnicy natomiast rzadko kiedy umożliwiają całodobowy kontakt, więc może zdarzyć się, że w przypadku odwołanego lotu, sami będziemy musieli znaleźć jakieś rozwiązanie.

Warto też zawsze czytać opinie dotyczące poszczególnych pośredników, ponieważ czasem zdarza się, że pośrednik anuluje naszą rezerwację nawet kilka dni przed podróżą, a na zwrot pieniędzy musimy czekać miesiącami. W takim przypadku nie tylko nasze pieniądze są zamrożone, ale mając bezzwrotną rezerwację np. w hotelu na drugim końcu świata, jesteśmy zmuszeni kupić nowe bilety lotnicze w znacznie wyższej cenie.

Jak znaleźć tanie loty? Triki i rady

W internecie możemy znaleźć mnóstwo rad dotyczących tego, jak znaleźć loty w przystępnych cenach. Najważniejszą kwestią jest bez wątpienia bycie elastycznym i dopasowanie się do daty wylotu, bo może zdarzyć się, że lot we wtorek jest np. o 500 zł tańszy niż lot w sobotę. Warto także sprawdzać loty do różnych lotnisk w danym mieście/państwie, bo być może lot na inne lotnisko jest tak tani, że bardziej opłaca się nam lecieć tam i dostać się do miasta, np. pociągiem.

Wiele osób poleca również szukać lotów korzystając z trybu incognito, lub używając VPN i ustawiając lokalizację na kraj podróży, z nadzieją, że bilety będą tańsze. W praktyce jednak takie rozwiązania rzadko kiedy działają, a ceny biletów znalezione w trybie incognito nie różnią się od tych, szukanych standardowo. Lepszym rozwiązaniem jest kilka dni z rzędu sprawdzać ceny biletów i wtedy ewentualnie może nam się uda trafić na nieco atrakcyjniejszą cenę.

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: loty | bilety lotnicze | tanie bilety lotnicze | city break | urlop
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »