Duże firmy będą mogły egzekwować zaległe płatności za budowę dróg

Trwają w Sejmie prace nad zmianami w przepisach, które mają umożliwić dużym firmom jako podwykonawcom ubieganie się o zaległe płatności do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Trwają w Sejmie prace nad zmianami w przepisach, które mają umożliwić dużym firmom jako podwykonawcom ubieganie się o zaległe płatności do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

W obecnym stanie prawnym prawo ubiegania się do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o zaległe płatności mają tylko mikro, małe i średnie firmy jako podwykonawcy. Wynika to z ustawy z dnia 28 czerwca 2012 r. o spłacie niektórych niezaspokojonych należności przedsiębiorców wynikających z realizacji udzielonych zamówień publicznych.

Rozwiązanie to zakwestionował Trybunał Konstytucyjny, który w wyroku z dnia 18 czerwca 2013 r., uznał je za niezgodne z konstytucją. W ocenie Trybunału sprzeczne z konstytucją jest różnicowanie przedsiębiorców i przysługujących im praw w dochodzeniu zaległych płatności.

Reklama

Proponowane zmiany

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o spłacie niektórych niezaspokojonych należności przedsiębiorców wynikających z realizacji udzielonych zamówień publicznych odwołuje się do definicji przedsiębiorcy, zawartej w ustawie z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej oraz usługodawca w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z 4 marca 2010 r. o świadczeniu usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zatem w rozumieniu ustawy o spłacie niektórych niezaspokojonych należności przedsiębiorców wynikających z realizacji udzielonych zamówień publicznych przedsiębiorcą będzie:

- osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą,

- wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej,

- osoba fizyczna, osoba prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, z innego państwa członkowskiego, nieprowadząca działalności gospodarczej, która czasowo oferuje lub świadczy usługę na terytorium Polski,

- przedsiębiorca z innego państwa członkowskiego, który wykonuje działalność gospodarczą zgodnie z obowiązującymi w tym państwie przepisami, a na terytorium Polski czasowo oferuje lub świadczy usługę,

- osoba fizyczna, osoba prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, która posiada siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Polski nieprowadząca działalności gospodarczej, oferująca lub świadcząca usługę.

Trybunał Konstytucyjny we wspomnianym wyżej wyroku z 18 czerwca 2013 r. uznał również za niezgodny z konstytucją przepis ustawy o spłacie niektórych niezaspokojonych należności przedsiębiorców wynikających z realizacji udzielonych zamówień publicznych w zakresie, w jakim dotyczy wykonawcy, wobec którego ogłoszono upadłość przed wejściem w życie tej ustawy.

Projekt nowelizacji przewiduje, że ustawa będzie miała zastosowanie w sytuacjach, w których upadłość ogłoszono po dniu jej wejścia w życie, czyli po 3 sierpnia 2012 r.

Omawiany projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie trafił teraz do prac w sejmowej Komisji Infrastruktury.

Kancelaria Prawna Skarbiec
Dowiedz się więcej na temat: płatności | zaległości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »