Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

W 2013 r. częstochowski ZUS zakwestionował prawie 1500 zwolnień

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Prawie 1500 zwolnień lekarskich zakwestionowali w ubiegłym roku lekarze orzecznicy częstochowskiego oddziału ZUS, obniżając lub wstrzymując wypłaty świadczeń chorobowych na łączną kwotę 355 tys. zł - podała w czwartek rzeczniczka oddziału Ewa Jęczmyk.

W 2013 r. częstochowski ZUS zakwestionował prawie 1500 zwolnień
W 2013 r. częstochowski ZUS zakwestionował prawie 1500 zwolnień /© Panthermedia

Jak podała Jęczmyk, w całym ubiegłym roku lekarze orzecznicy z częstochowskiego ZUS-u zbadali ponad 11 tys. osób na zwolnieniach lekarskich. W wyniku kontroli ograniczono w sumie 6 tys. 738 dni "chorobowego".

CZYTAJ RÓWNIEŻ

  • Aż o 63,7 proc. wzrosła kwota zasiłków chorobowych zakwestionowanych w zeszłym roku przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Rok wcześniej było to 12,9 mln zł, a teraz już 21,2 mln zł. To wynik m.in. częstszych kontroli. Lekarze orzecznicy ZUS w 2013 r. przeprowadzili 483,7 tys. badań osób mających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. Rok wcześniej o 19,4 tys. mniej. - Te dane wskazują, że nadal jest przyzwolenie społeczne na korzystanie z lewych zwolnień - twierdzi Jeremi Mordasewicz, członek rady nadzorczej ZUS. Liczba kwestionowanych zwolnień może wzrosnąć, gdy zaczną funkcjonować w e-systemie. Wtedy ZUS będzie mógł łatwiej sprawdzać krótkie absencje. System ma być wdrożony w 2015 r. więcej »

Kontrolę zwolnień lekarskich umożliwia Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Kontrole odbywają się na wniosek pracodawców, wydziału zasiłków ZUS lub lekarza orzecznika ZUS. Podczas kontroli bada się nie tylko prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy, ale też prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich.

Badając prawidłowość orzekania o niezdolności do pracy, lekarz orzecznik może przeprowadzić badanie ubezpieczonego, skierować go na badanie specjalistyczne do lekarza konsultanta ZUS. Może też zażądać od wystawiającego zaświadczenie lekarskie udostępnienia dokumentacji medycznej lub udzielenia wyjaśnień i informacji, a także zlecić wykonanie dodatkowych badań pomocniczych.

Jeżeli po analizie dokumentacji medycznej i po przeprowadzeniu badania lekarz orzecznik ZUS określi wcześniejszy termin ustania niezdolności do pracy niż wystawiona w zaświadczeniu lekarskim, za okres od tej daty zwolnienie traci ważność, a ubezpieczony traci prawo do zasiłku chorobowego. Wtedy orzecznik wydaje tzw. zwolnienie lekarskie korygujące.

W ciągu całego ubiegłego roku lekarze orzecznicy z częstochowskiego oddziału ZUS przeprowadzili ponad 11 tysięcy badań osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. W efekcie wydano 1423 decyzje wstrzymujące wypłatę świadczeń, a kwota wstrzymanych zasiłków chorobowych z tego tytułu wyniosła łącznie ponad 355 tys. zł.

Równocześnie z kontrolą prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy ZUS sprawdza też prawidłowość wykorzystywania przez ubezpieczonych zwolnień lekarskich. - Kontrole polegają na ustaleniu czy ktoś, kto przebywa na zwolnieniu, nie wykonuje np. pracy zarobkowej. Jeśli tak, to traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia - wyjaśniła Jęczmyk.

W 2013 roku takie kontrole przyniosły ponad 130 tys. zł oszczędności. Skontrolowano 2633 osoby, a zakwestionowano co dwudzieste zwolnienie. Prawo do prowadzenia kontroli wykorzystania zwolnień lekarskich mają - obok ZUS - także pracodawcy zatrudniający ponad 20 osób.

Oddział ZUS w Częstochowie poza Częstochową obejmuje okoliczne gminy: Blachownia, Janów, Kamienica Polska, Kłomnice, Konopiska, Kruszyna, Mstów, Mykanów, Olsztyn, Poczesna, Rędziny i Starcza.

Kliknij i pobierz darmowy program PIT 2013

Źródło informacji: PAP

Więcej o:
ZUS,
zwolnienie lekarskie,
kontrola

Kalkulator ustawowy

Data powstania zobowiązania*:

Data zapłaty zobowiązania*:

Rynek międzybankowy

 

Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (147)

Dodaj komentarz

~ja -

lekarz zdiagnozował u mnie obustronne zapalenie płuc. Wezwano mnie na komisje . Goraczka blisko 40 stopni, więc dzwonię co mam robić, niech oni przyjadą ( do Wrocławia gdzie mnie wezwano mam ponad 60 km) usłyszałam , że mam przyjechac. "Lekarz" zważył mnie i zmierzył nie pytając nawet czego dotyczy zwolnienie i stwierdzil, że mam iść do pracy. Naprawde to bylo całe badanie. Na mój protest, że przecież gorączka stwierdzil że to nie przeszkadza i że jak dostanę decyzję to moge się odwołać do sądu, a póki co jutro mam iść do pracy. Stawiłam się w końcu nie ma wyjścia, tyle, że po tygodniu znalażłam sie w szpitalu z powikłaniem. Ile w związku z tym musiałam potem wydać na leki to już nie wspomnę. Ci lekarze orzecznicy to działają jak kapo w obozach. Mamy tyrać za miskę ryżu a jak ktos zachoruje to taki kapo od razu go goni do roboty. Ludzie co sie dzieje w tym kraju, przecież zrobili z nas niewolników, tylko kajdan na nogach nie ma bo na szczęscie to środek europy. Ludzie czy w końcu wyjdziemy na ulicę zanim ta banda darmozjadów nas wykończy

casimir

Zły casimir -

radzę ZUS-owi sprawdzić wszystkie stałe i duże 1 i 2, 80% załatwiono zdrowym ludziom, wystarczą ponowne badania

~Działacz PO -

CZAS JUŻ WZIĄĆ SIĘ ZA NIEROBÓW I LENI, KTÓRZY NIE CHCĄ BUDOWAĆ POLSKI PIĘKNEJ I SILNEJ. PO mówi leniom NIE, społeczeństwo do roboty! Ojczyzna wzywa do ciężkiej i wytężonej pracy. BY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ! Pracowitym. Zgadzacie się ze mną oczywiscie?

alex914

Obojętny alex914 -

I BARDZO DOBRZE!!!!!!!! Sam znam drani (głównie policjantów), którzy biorą zwolnienia i chleją całymi dniami na imprezach!!!!

~Piotr -

ok, pewnie tylko niech weżmie się też za Polskich ZŁODZIEI płacących tylko za 50% swojej załogi składki ZUS albo wcale. To tak naprawdę oni dymają nas wszytkich!!!! A potem jeżdżą wypasionymi furami i buduję domy.

~znahór -

w walce z "bezrobociem" ZUS zatrudnił kolejnych kolesiów..interes rodzinny je ynteress

~zasi -

Głupi tytuł!!! Za nierobów, oszustów i stymulantów trzeba się wziąć z całą stanowczością, bo uczciwie pracujący na to draństwo płacimy

~Olek -

i bardzo dobrze. U nas do pracy przyjęła się dziewczyna i po 2 tygodniach przyniosla zaświadczenie od lekarza że jest w ciąży i poszła na zwolnienie. Nie ma jej już 1,5 roku. Kpina z nas wszystkich.

~Mokado -

A co, ZUS powinien najpierw poprosić na piśmie o zgodę kontrolowanego na przeprowadzenie kontroli???

~cywil -

a może niech zapolują na mundurowych na zwolnieniach, do tej pory 100% płatne i nikt ich nie weryfikuje, wiadomo ,że większość to nadużycia - ale kontrolować aparat władzy ? lepiej kontrolować tych co na ten ZUS i resztę pasożytów pracują.