Wydobycie gazu łupkowego na poziomie 0,5 mld - 1 mld m sześc.

Minister skarbu państwa ocenia, że na przełomie 2014 i 2015 roku realne jest wydobycie gazu łupkowego w kraju na poziomie 0,5 mld -1 mld m sześc.

Minister skarbu państwa ocenia, że na przełomie 2014 i 2015 roku realne jest wydobycie gazu łupkowego w kraju na poziomie 0,5 mld -1 mld m sześc.

"Obecność gazu łupkowego w Polsce została potwierdzona (...). Kluczowym zadaniem dla polskich geologów i firm sektora paliwowego jest określenie, jaka jest zasobność w gaz łupkowy skał" - powiedział Mikołaj Budzanowski, minister skarbu, w radiu TOK FM.

Dodał, że obecne szacunki oparte są o wiedzę teoretyczną.

"Żeby tak naprawdę stwierdzić, jakie te zasoby są, musimy przeprowadzić dużą ilość odwiertów, co najmniej kilkadziesiąt, które powinny być przeprowadzane do końca tego roku. Wtedy będziemy mogli powiedzieć precyzyjnie, czy mówimy o ilości 1 czy 2 bln m sześc. (...) Nawet jednak gdyby było to 1 czy 2 bln m sześc., wystarczyłoby nam to na kilkadziesiąt lat naszego zużycia gazu" - poinformował.

Reklama

Jego zdaniem pierwszy najbliższy cel to przełom 2014 i 2015 roku.

"Wówczas powinno nastąpić pierwsze wydobycie gazu z łupków. Trudno powiedzieć, czy to będzie pół miliarda, czy 1 mld m sześc. To zależy od zasobności tych skał. Ale myślę, że to cel, który powinien być osiągalny" - powiedział.

"W kolejnych latach powinniśmy dojść do ilości od 5 do 10 mld m sześc. gazu, który byłby dystrybuowany na polskim rynku. Jednocześnie powinniśmy przygotować naszą infrastrukturę, a tu mówimy o wielomiliardowych inwestycjach, (...) która tworzy się wokół wydobycia gazu z łupków, jak budowa nowych gazociągów, nowego terminalu gazu skraplającego, by wydobyty gaz wysyłać na rynki światowe" - dodał.

Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej szacowała, że polskie zasoby gazu łupkowego wynoszą 5,3 bln m3. Państwowy Instytut Geologiczny wstępnie ocenia, że zasoby są wyraźnie niższe. Pełny raport na temat szacunków PIG zostanie opublikowany 21 marca.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: gaz łupkowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »