Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym

Korekta zeszłorocznego wyniku to tylko jeden z czynników, które stanowią o wyjątkowej niepewności tego konkretnego raportu dotyczącego zatrudnienia w sektorze pozarolniczym.

Korekta zeszłorocznego wyniku to tylko jeden z czynników, które stanowią o wyjątkowej niepewności tego konkretnego raportu dotyczącego zatrudnienia w sektorze pozarolniczym.

Nasza prognoza wynosi -14000, co mniej więcej odpowiada zmianie poziomu zatrudnienia wg ADP, która wyniosła -22000, jednakże należy zauważyć, iż styczniowe dane mogą znacznie zaskoczyć w obu kierunkach.

Opublikowany dzisiaj zostanie prawdopodobnie najważniejszy miesięczny raport makroekonomiczny w USA, czyli amerykański Raport na temat Zatrudnienia. Jednakże raport ten różni się od pozostałych 11 raportów publikowanych co roku tym, iż zawiera on korektę rocznego wyniku zatrudnienia w sektorze pozarolniczym.

BLS (Bureau of Labour Statistics) skoryguje poziom tego wskaźnika za okres od kwietnia 2008 do marca 2009 roku o co najmniej 824000 w dół, co stanowi własną prognozę wstępną BLS. Historycznie, korekta roczna osiągała średnio poziom 0,2% całego poziomu zatrudnienia, co, biorąc pod uwagę zeszłoroczny raport marcowy, przekłada się na około 266 tys. - całkiem nieźle patrząc na całkowite zatrudnienie na poziomie 133 milionów.

Reklama

Jednak biorąc pod uwagę, jak niewiele potrzeba by zatrząść rynkiem, jest to z całą pewnością duża korekta i, co istotne, uwzględnia zwiększenia i zmniejszenia, co oznacza, że okresy ze stabilnym zatrudnieniem są wliczone w ową średnią wynoszącą 0,2%. A my już wiemy, że tegoroczna korekta będzie o wiele większa, patrząc na wstępną prognozę BLS na poziomie 824000 (co daje około 0,6% całkowitego zatrudnienia).

Czynniki sezonowe są zawsze istotne, w szczególności w styczniu, kiedy to tradycyjnie wielu Amerykanów traci pracę. Jednak w obliczu tak wielkiej redukcji zatrudnienia w 2008 i 2009, pytanie brzmi, czy część tych etatów sezonowych po prostu już nie istnieje. Jeżeli tak jest, sezonowa korekta może zaniżyć ilość utraconych miejsc pracy.

Agencja Census Bureau, która odpowiada za publikację danych makroekonomicznych takich jak Dynamika sprzedaży nowych domów, Zamówienia na dobra trwałe, Dynamika sprzedaży detalicznej oraz wiele innych, zatrudnia tysiące dodatkowych pracowników do tymczasowej pomocy przy spisie ludności w 2010. Fakt ten powiększy - aczkolwiek tylko tymczasowo - liczbę miejsc pracy. W połączeniu z czynnikami sezonowymi, otrzymać możemy bardzo pozytywny wynik.

Kluczowe informacje to: " poziom zatrudnienia zostanie zredukowany o prognozowane 824000 w okresie od kwietnia 2008 do marca 2009, ale: " korekty poszczególnych miesięcy po marcu 2009 również zostaną opublikowane przez BLS, z wykorzystaniem nowej wiedzy na temat korekty rocznej; " model narodzin/śmierci zostanie skorygowany, co będzie miało wpływ na przyszłe publikacje; " Agencja Census Bureau zatrudniła (potencjalnie bardzo wielu) pracowników tymczasowych w styczniu, co zwiększy poziom zatrudnienia; " czynniki sezonowe zostaną skorygowane, co może mieć tak pozytywne jak i negatywne konsekwencje; " Korekta dotyczy jedynie zatrudnienia (w badaniu pt. Establishment Survey), a więc co za tym idzie, nie ma wpływu na stopę bezrobocia, która szacowana jest na podstawie badania Household Survey. Jeśli już mówimy o stopie bezrobocia, warto wspomnieć, iż oczekujemy nieznacznej zwyżki z 10% do 10,1%.

Zakres możliwych wyników obecnej publikacji jest znacznie szerszy niż w przypadku pozostałych 11 publikacji każdego roku, co jednak nie powstrzyma rynku przed nazbyt gwałtowną reakcją na jakąkolwiek zmianę poziomu zatrudnienia. Polecamy raport ADP na temat zmiany poziomu zatrudnienia (ADP Employment Change) jako dobry wyznacznik, nawet pomimo tego, iż obie publikacje różnią się jeżeli chodzi o metodę kalkulacji. Nasza prognoza o spadku o 14000 miejsc pracy nie różni się istotnie od prognozy zawartej w raporcie ADP.

Mads Koefoed Market Strategist Saxo Bank

Saxo Bank
Dowiedz się więcej na temat: korekta | zatrudnienie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »